Населението на Китай ще нарасне с 45 милиона души до 5 години, но е изправено пред притеснително застаряване, съобщава Дневник, цитирайки Франс прес.

През 2020 г. Китай би трябвало да има "около 1,42 милиарда жители", сочат прогнозите в 13-ия петгодишен план. Той бе представен при откриването на сесията на китайския парламент, който ратифицира отменянето на спорната политика "едно семейство, едно дете". Вместо това семействата ще могат да имат по две деца, както беше съобщено през октомври.

Очакваните 45 милиона "нови китайци" са значително демографско ускорение спрямо предишната петилетка. Тогава беше отбелязан прираст от само 33 милиона. Петгодишният план, приет през 2011 г., предвиждаше населението на Китай да бъде задържано под 1,39 милиарда до 2015 година. Целта беше постигната и китайското население днес е 1,37 милиарда души.

Десетилетията на стриктно прилагане на политиката на "единствено дете", често съпровождана от насилие срещу жените, помогнаха на икономическото развитие, но доведоха и до намаляване на работната ръка, както и до значително неравновесие между мъже и жени. Въпреки разрешението за раждане на още едно дете, много родители показват колебание поради очакваните допълнителни разходи.

В същото време намалява делът на активното население на възраст от 15 до 59 години, а броят на пенсионерите на 60 и повече години се увеличава, което засилва и финансовото бреме върху пенсионната система. В края на 2014 г. 212 милиона китайци са били на възраст над 60 години. Броят на пенсионерите обаче е значително по-висок. Жените се пенсионират на 55 години, а работничките - на 50 години.

През 2012 г. за първи път беше отбелязан спад на дела на активното население, който продължава и досега. За да се противодейства на този феномен, новият план предвижда постепенно увеличаване на пенсионната възраст.

Планът предвижда и неуточнени мерки за борба с неравновесието между мъже и жени. Поради традиционното предпочитание към синовете, в Китай през 2014 г. са се раждали средно 116 момчета на всеки 100 момичета. Съотношението на населението е 105 към 100 в полза на мъжете. Това означава, че 30 милиона китайци не могат да си намерят съпруга. "Кризата на ергените", която може да доведе до нестабилност и насилие, е сред постоянните притеснения на властите, съобщи АФП.

Снимка: mainfun.ru