Автентичен гладиаторски шлем е върнат на България с подкрепата на международни партньори от Швейцария и Германия.

„Това е наистина реликва за нас и безценно свидетелство за това, което се случва по нашите земи във втората половина на първи век“, каза заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов. Днес в Министерството на културата (МК) се състоя официална церемония по представянето на археологически ценности.

„Разбира се, той има и огромна пазарна стойност, което не бива да се подценява. Три милиона евро е неговата пазарна оценка“, каза Чобанов.

По думите му досега в България не е намиран такъв предмет и затова ще заеме важно място в обновяващата се в момента експозиция на Националния исторически музей в залата за античност.

„Това е един изключително характерен шлем за гладиаторите. Класификацията му е трудна, но не е невъзможна. Редица аргументи ни карат да смятаме, че това е бил шлем на гладиатор тракиец. Това е един от най-популярните типове в гладиаторските борби. Появява се през първи век, защото в средата на първи век тракийските царства са обсебени от Римската империя и това води до голяма популярност на този тип гладиатори в римските гладиаторски борби“, разказа Тодор Чобанов.

Той обясни, че на шлема е характерното изображение на горгона Медуза. „Нашите реставратори ще се занимаят сериозно с него. Виждаме специалните слотове за пера, които са стърчали при този тип гладиатори, и грифона, който е един от основните аргументи защо именно тракиец е този гладиаторът, използвал този шлем“.

„Днес ние представяме една по-различна експозиция – археологически ценности, спасени от незаконен трафик и върнати в България с активната подкрепа на нашите международни партньори. Но тази експозиция не е свързана само с артефактите на миналото, а и с ефективните механизми за международно сътрудничество днес, които ни позволяват да съхраним културното ни наследство за поколенията. ЕС прие законодателство за регламентиране вноса на културни ценности от трети страни и износа от общността, както и конвенцията от Никозия, криминализираща незаконния трафик. Наред с това ЮНЕСКО, както и много неправителствени организации, подпомагат с експертна, техническа и финансова помощ опазването на културните ценности“, каза министърът на културата Мариан Бачев.

Източник: БТА