Брелин повече не може да игнорира проблемите, които възникнаха след като жителите на Румъния и България вече могат свободно да идват в Германия. За това разказва швейцарското издание Neue Zürcher Zeitung.
По абсолютно число на имигрантите, Германия заема второ място сред промишлено развитите държави. Първенци в това отношение са САЩ. До преди 5 години обаче картината е била съвсем друга. Тогава хората, напускащи страната са били повече от идващите. През миналата година приръстът на населението в Германия достигна 437 хил. души.
Това е най-високият показател за последните 20 години. Според Neue Zürcher Zeitung причините са две: Първата е световната икономическа криза, която принуждава населението на Южна Европа да търси препитание на север. Втората причина е отварянето на границите за новите страни-членки на ЕС.
За първите 6 месеца на годината, от България и Румъния са пристигнали 63 хиляди души. Това е с 37% повече в сравнение с 2013-та. И още едно сравнение - към края на миналата година дошлите от Румъния и България наброяват 414 хил. души. През 2007 год. те са били общо 112 хил.
Всъщност властите в Германия не се притесняват от идващите българи и румънци, които наистина търсят работа. Данните сочат, че 73% от тях наистина работят. Едва 13% разчитат на социалните помощи. Проблемът е, че в някои райони на големите градове като Берлин, Дортмунд или Дуисбург картината е по-различна. В Дортмунд например, безработните българи и румънци са 34%, в Берлин са 23%.
На тях обаче им се осигуряват жилище, достъп до медицински услуги и образование за децата. И всичко това пада върху плещите на градските власти.
Това, че от Румъния и България пристигат гастарбайтери не е учудващо. Тук имигрантите заработват 3 - 4 пъти повече. Недоумение буди фактът, че половината от идващите нямат никаква професионална подготовка. Всъщност в Германия не се притесняват от хората, идващи да търсят работа, защото те се издържат сами. Притеснението е от "социалните туристи".
Асоциацията на немските градове настоява правителството да предприеме редица законодателни мерки. Искането е да се затегне контролът върху отпускането на детски надбавки, защото това се оказва любимият източник на доходи за бедните имигранти.
Друго искане е имигрантът да има право да търси 6 месеца работа в Германия. Ако в този период от време не успее да се устрои, ще трябва да напусне страната.
В Берлин са убедени, че така не нарушават принципа на ЕС за свободно придвижване на хората, тъй като целта на свободното придвижване е свободният пазар на труда, а не търсенето на социални помощи, пише още Neue Zürcher Zeitung.
Източник: РИА Новости