Днес на първи март ние, българите, си разменяме мартеници, по света пък отбелязват Деня на котката. От далечни времена котките за човека са били божество, талисман, но преди всичко - домашен любимец. Освен, че допринасят за доброто ни настроение и домашен уют, на различни места по света котката има и други предназначения.
Древен Египет котките били обожествявани, а убийството им се заплащало със смърт. През Средновековието, обаче, църквата ги обявила за съюзници на Сатаната. Именно тогава се зараждат суеверията за черната котка, която носи нещастие.
Днес котката отново е смятана за добър приятел на човека и е най-разпространеният домашен любимец след кучето.
В Англия пухкавите животни
са използвани за охрана на продоволствени складове в борбата срещу гризачите, на "държавна ясла" са зачислени и котките, които пазят експонатите в Британския музей.
По време на Първатасветовна война пък бил създаден специален "котешки корпус", който откривал отровни газове. В Швейцария някои котки си имат дори и банкови сметки.
Така, или иначе, като пазител или просто домашен любимец, мъркащите чаровници си остават едни от най-нежните и красиви животни, намерили своето трайно място в човешкото сърце.
По повод деня на котката учените тъжно напомнят, че дивите родственици на домашното коте са застрашени от изчезване и само бъдещето ще покаже колко от красивите видове ще оцелеят.
Източник: lapichki.com
Снимка:felinologybg.com