В началото на миналия век, когато във вестниците нямало снимки, а телевизията не е съществувала, картичките били толкова популярни, че хората пишели по няколко на ден, нещо като сегашните смс-и.

Пощенската картичка започва своя път далеч във времето. Първоначалното й предназначение е било да изпраща кратки послания. Колкото и странно да се е гледало на нея, в последствие се оказва, че всеки има получена или изпратена картичка. Тя се е превърнала в чудесен начин за комуникация.

Преди да се превърне в малко парче твърда хартия, която лесно се изпраща по пощата и носи кратките послания на своят изпращач, картичката е била глинена плочка, парче папирус. Следи на нейните прародители има от преди повече от две хиляди години.

Официалният рожден ден на пощенската картичка, каквато я познаваме днес е в края на 19-ти век. Първоначално предложение за нейното използване дава пруският държавен съветник Фон Стефан, но идеята му бива отхвърлена. Четири години по-късно през 1869, немският професор Емануел Херман възобновява

идеята и дава и името на пощенската картичка – Correspondenzkarte.

През 1892 година по времето на Първото земеделско и промишлено изложение в Пловдив, е издадена и у нас първата илюстрована картичка. Но истински бум разпространението им бележи с приемането на Закона за пощите, който през 1897г. дава разрешение на различни ведомства и частни лица да издават пощенски „откритки", обикновени илюстровани картички. Преди това илюстрованите картички са се издавали инцидентно.

Колекционирането на пощенски картички и изгледи е начинът да се запази ценната информация за важни исторически и културни събития, която те носят, да се съхранят за поколенията паметниците на културата.Чрез тях пред нас оживяват градове, сгради, улици, площади, личности, които вече отдавна не съществуват или времето е променило до неузнаваемост.

Картичката продължава славното си съществуване и днес. Но в много разновидности. Някои я търсят, като сувенир, за спомен от красив град. Други, за да поздравят скъп човек, по случай празник – Рожден ден, Коледа, Сватба.