Празникът е учреден през 1986 година, когато Международната китоловна комисия, след 200-годишно безпощадно изтребване, въвежда забрана за лов на китове. Тя действа и досега и означава, че в цял свят ловът на китове и търговията с месото им е забранена, пише bgvesti.com.
Ежегодно на днешния ден различни природозащитни организации правят акции в защита не само на китовете, но и на останалите млекопетаещи. Често еколозите се обединяват и посвещават действията си към един уникален вид, който е заплашен от изчезване.
Освен че са известни със своята интелигентност, развити родствени взаимоотношения и сложни начини за комуникация, бозайниците от разред Китоподобни са и привлекателен източник на суровини за човешките битови нужди и за изработка на технически
продукти и лекарства.
Почти всяка част от тялото на китоподобните влизала в употреба. Китовата мас години наред се използва за храна, в козметиката и техниката - основна съставка е в сапуни, гримове, както и в смазочното масло, линолеум, а от черния дроб се добивал Витамин A, B1, B2, B3 и фолиева киселина.
През целия 18 век до началото на 20 век китовият лов е масово и неконтрилеруемо разпространен. Това своеволие води до рязко намаляване на популацията на различните видове китоподобни - китове, делфини, косатки и морски свине. Днес единствено в Норвегия, Исландия и Япония е разрешен ловът на някои видове китове.
Тези водни бозайници са започнали своята еволюция преди 60–70 млн. години, когато напускат сушата, за да се пригодят за живот във водна среда. Името им е със старогръцки корен и означава "морско чудовище".
Снимка: www.medicaldaily.com