Първият клетъчен телефон, който влиза в масова продажба е Motorola DynaTAC 8000X. Той се е появил на пазара през март 1983 година.

795-грамовото устройство, което няма дисплей, е можело да работи на батерия в рамките на 30 минути в режим на разговор или до 8 часа в режим на изчакване. Зареждането й пък отнемало 10 часа. Височината на DynaTAC 8000X (без антената) е 25 см, а цената му е била $3995.

Десет години по-късно Nokia пусна точно копие на този телефон - Nokia Mobira Talkman.

През 2010 година Motorola напусна челната петорка на най-големите производители на мобилни телефони. Подразделението на компанията, специлизирано в мобилни устройтсва, бе придобито от Google за 12,5

млрд.

Мартин Купър е роден на 26 декември 1928 година и още от малък бил силно привлечен от чудесата на техниката. Обичал да разглобява различни електрически уреди и затова след завършването на гимназия се записва да следва в Технологическия институт в Илинойс.

"Между 1973 г. и 1983 г., когато стартира първата търговска мрежа с преносими клетъчни апарати, ние направихме 5 модела”, разказва Мартин Купър.

Той напуска Motorola няколко години след като прави своето изобретение. По-късно “бащата на мобилния телефон” основава компанията ArrayComm, на която продължава да бъде изпълнителен директор.

 

Източник:computerworld.bg
Снимка:queromedia.be