България спасява малко чихуахуа след апел от холивудската звезда Жан-Клод Ван Дам, съобщава Дарик. Историята на 3-месечната чихуахуа Рая стана известна в социалните мрежи, след като норвежкият орган по безопасност на храните взе решение да евтаназира кученцето, ако не му бъде разрешено да се прибере в България.

Българската агенция по храните обаче отказала това за малката чихуахуа, защото паспортът й е невалиден, става ясно от петицията, публикувана от Жан-Клод Ван Дам.  Единственият шанс да се спаси кученцето бе да се убедят норвежкият и българският орган да променят решенията си.

След намесата на земеделския министър Десислава Танева и депута Десислава Атанасова от ГЕРБ кученцето ще бъде спасено. БАБХ ще даде разрешение на норвежците чихуахуато да дойде обратно в България и да прекара 30 дни под карантина, каквито са правилата.

По информация на Явор Гечев от "Четири лапи" - става въпрос за нередовни документи, издадени на животното от наш ветеринар от Тервел, откъдето са продавачите и където му е издаден паспорт и поставен микрочип.

"Лекарят е поставил ваксина срещу бяс с изтекъл срок на годност - по документи е поставил

ваксината 10 дни преди да издаде паспорта. Той слага ваксина на 10 август, тя изтича по срок на годност след 2 дни, а след 10 дни е издаден самият паспорт.

Издал е паспорт, но паспортът явно е фалшив. Точно за 5 лева кокошкарска история, а кученцето е продадено за над 2000 лева", коментира Явор Гечев, с когото са се свързали купувачите от Норвегия.

"Кученцето е изведено от България в Норвегия на 9 септември, а продадено на 20-ти", уточни Гечев. Продавачите са сънародници от Тервел, които живеят в Норвегия.
На 21 септември норвежките лекари поставят ваксини, но се разбира за фалшивите документи и се свързват с българските власти.

"Нашият ветеринар не е въвел данните от поставения микрочип и паспорта в системата на БАБХ, което е основният пропуск и което е усъмнило норвежките власти. Те се свързват с БАБХ, откъдето им потвърждават, че данните не са въведени.

Ако има изобщо някаква вина на БАБХ в случая, то тя е в занижения контрол. Това е масова практика - при чипиране и издаване на паспорт ветеринарните лекари да не въвеждат данните в системата на БАБХ", обобщи Гечев.

"По-притеснителното е, че може би съществува такава схема. Може би с този случай трябва да се занимава прокуратурата", каза Гечев.