Практиката на нюйоркската полиция да извършва селективни проверки на случайно минаващи хора е противоконституционна. Това реши съдия Шира Шейндлин, която гледа колективен иск, подаден през 2008 год. Според щатската съдийка тези проверки имат расистки характер, защото в повечето случаи униформените спират хора от малцинствата – афроамериканци и такива с латиноамерикански произход. За сметка на това белите са далеч по-рядко проверявани. Съдията обаче не забранява практиката на полицията да извършва такива проверки, а иска да се извършат реформи в тази дейност.
Решението ядоса кмета на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, който вече обяви, че ще го обжалва. Блумбърг е обявил, че настоява селективните проверки да продължат в този си вид поне до края на неговия мандат, който изтича в края на годината. Причината е, че кметът не желаел да носи отговорност за „голямото количество умиращи хора”.
От
нюйоркската полиция са категорични, че благодарение на тези проверки на случайно избрани хора са били предотвратени множество убийства. В много от проверяваните е откривано незаконно оръжие. Именно с тази програма се свързва резкият спад на случаите на насилие в Ню Йорк. От 2001 год. до сега те са намалели с 30% и в момента мегаполисът отчита исторически нисък ръст на престъпленията.
Практиката на селективна проверка се използва особено активно в последните 10 год. Според вътрешните правила на градската полиция, органите на реда имат право да спрат произволен човек, да му зададат няколко въпроса и да го обискират за незаконно оръжие или съмнителни предмети. Това обаче задължително се документира. Според статистиката през 2012 год. са извършени 530 хил. подобни проверки. В 55% от случаите са обискирани чернокожи, 32% са латиноамериканци и едва 10% от проверяваните са били бели.
Източник: lenta.ru