Корупция

Корумпираността на почти всички институционални равнища се оказва една от основните предпоставки икономическата криза в Гърция да придобие катастрофален размах. Това показват данните на организацията „Прозрачност без граници” след проведено допитване през втората половина на 2010-а година, цитирано от „EU observer”.

Бизнесът и гражданите на южната ни съседка плащат общо около 800 милиона евро годишно, за да им бъдат оказани желаните от тях услуги.

Арис Сингрос, мениджър на регионалния офис на „Прозрачност без граници”, направи равносметка, че само за година под формата на рушвети са платени с 40 милиона евро повече.

„Корупцията е една от основните причини, поради които имаме икономическа криза от такъв размер в Гърция. Това не е единствената причина, но е една от най-важните такива”, допълва още той.

В анкетата, насочена към изследване на склонността на физическите и юридическите лица да дават или получават

подкуп, са участвали 6 122 души. Обобщените данни показват, че за 2009-а година за услуги в публичния сектор се плаща средно по €1,671 подкуп.

В изследването не са разглеждани финансовите резултати от корупцията по високите етажи на държавата както и схемите са отклоняване на дължими данъци и корпоративни постъпления.

„Корупцията не е нещо, което може да видим и докоснем. Тя представлява реални пари, отклонени от реалната икономика. Всеки говори за икономическо възстановяване, ръст, работни места, но без да преборим корупцията плановете няма да се осъществят”, обяви пред Европейската комисия Арис Сингрос.

Становището на специалистите от неправителствената организация е, че европейските контролни органи трябва да засилят натиска върху финансово колабиралата Гърция за разработването на ефективни анти-корупционни програми.

„Европейският съюз се държеше като зрител на футболен мач. Нуждаем се от по-активен ЕС, от такъв, който ще слезе на игралното поле и ще участва в далновидните решения”, обобщават обществените наблюдатели.

Снимка: wordpress.com