Охлюви

За една година със седем процента се е увеличил броят на американците, които имат положително отношение към Русия, съобщава РИА. Това нарежда Руската федерация (РФ) в първите десет държави, които са симпатични на янките.

Телефонното проучване е на Gallup и в него за взели участие 1025 граждани на САЩ. Максималната статистическа грешка е 4%.

Съгласно изнесените данни най-любима за американците се оказва Канада. 90% от тях имат доверие към страната, а едва 6 на сто са недоволните от нея. Следват ги Великобритания с 87% одобрение, Германия с 80 на сто положително отношение, Япония, Израел, Индия, Франция, Египет и Мексико.

Последна в първите десет фаворита е Русия. 47% от анкетираните одобряват Русия, а 45% от тях имат негативно отношение към федерацията.

Минимумът одобрение към Русия е отчетен през 1999 г., когато РФ развали отношенията си с Вашингтон заради вмешателството на НАТО в Югославия. Тогава индексът на неодобрението е бил 59 процентни пункта. Други драстични спадове в доверието на американските граждани към Русия са регистрирани след категоричните позиции на РФ за военната акция на САЩ в Ирак, войната между Русия и Грузия.

Статистиката на Gallup показва, че колкото по-млади хора са се вкючили в проучването, толкова по-силна им е била степента на одобрение към Русия.
Американците са най-неблагоразположени към Афганистан, Северна Корея и Иран.