Изборите на 25 октомври не са просто, за да сменим едни съветници с други.
Демокрацията предоставя чрез изборите възможност да подобряваме самото управление на общинските дела. Този принцип е залегнал в три важни документа на ЕС – в Хартата на основните права на ЕС, чл. 41, на Eвропейския кодекс за добро поведение на администрацията от 2001г. и в Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво от 2007г.
За това като кандидат за общински съветник в листата на Реформаторския блок ще работя за изграждането на общински модел, който изцяло и безусловно се ръководи от духа на тези европейски стандарти в управлението.
Защото тази добре работещата система от права и задължения в Европа, за нас е абсолютно необходима и означава: гражданите - в центъра на всички демократични институции и процеси.
А от това следва:
Неотменно прилагане в бургаския Общински съвет на 12-те европейски принципи за добро местно управление, формулирани в Стратегията на Съвета на Европа;
- Етичен кодекс на общинския съветник още в първата година от мандата;
- Публичност и прозрачност в делата на общинския съвет за личната отговорност на всеки и в защита на обществения интерес на всички.
Успехът на този модел минава през активното привличане на гражданите в упражняването на местната власт чрез: електронен консултативен процес, обществен съвет, допитвания по важни теми, оценка и становища по идеи и проекти, насърчаване на местния бизнес, на доброволчеството и т.н.
Изключително ценно би било създаването към Общинския съвет на т.н. Младежки парламент с учащи се над 16 години за обсъждане на техни идеи и предложения. Вече разглеждаме тази идея с представители на дружество „Макензи“ на основата на допитване до младежи в две от водещите училища в Бургас и резултатите за повече от насърчителни.
Публичността е не само публикуване на проекторешения или готови такива. Тя е процес на пряк диалог с гражданите и на активното им включване – от допитването до прякото ангажиране с доброволна оценка, становища, действия. Открито отчитане на видимите и невидими действия на съветници и служители на администрацията. Доброто управление означава практическо осъществяване на ценностите и стандартите на демокрацията, човешките права и върховенството на закона, а не само тяхното прокламиране в документи и в медии.
Предлаганите начални стъпки в програмата на Реформаторския блок са гаранция, че подобряването на местното управление ще бъде реален факт.
За това се обръщам към негово величество бургаският ИЗБИРАТЕЛ:
Гласувайте!
Гласувайте в полза на референдума, гласувайте за най-доказания кмет и гласувайте с листа 33 на Реформаторския блок!
Така ще започнем истинската реформа като променяме самите себе си. Като изграждаме постоянна нагласа за подобряване на правилата с включването на гражданите в упражняването на местната власт. В това е гаранцията за все по-добро местно управление! Нещо напълно реално и възможно!
Трябва обаче всички да го поискаме и ще го постигнем!
За това, уважаеми избирателю, не пасувай, а гласувай!
С ТВОЯ ГЛАС
РЕФОРМАТОРИТЕ ЩЕ СМЕ ФАКТОР В МЕСТНАТА ВЛАСТ!
С НАШИЯ ГЛАС И ТИ МОЖЕШ ДА СИ ЧАСТ ОТ ТАЗИ ВЛАСТ!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!