Ще намаля таксата смет три пъти, а по-ниските тарифи за “синята зона” ще компенсират поскъпването на бензина...
Г-н Стойновски, повечето кандидат-кметове включват в програмите си идеи за откриване на нови работни места. Популизъм ли е това или необходимост?
Спокойно! Мога да предложа решение. В Бургас може да има работа за всеки!
Общината не е фирма и не трябва да се ръководи като такава. Не трябва да се търси създаването на нови собствени дружества, а просто да се осигури бизнес климат на наша територия. Бургазлии са предприемчиви, общината трябва само да осигури икономическа среда: прозрачни, недескриминационни условия за обществени поръчки; по-ниски местни данъци и такси за дребния бизнес; социално-справедлива цена за живот на гражданите - това ще остави пари за харчене в бургазлии, които ще се влеят в икономическия кръговрат в града ни.
Няма как да се забрани на фирми от други градове, дори и държави да участват в бургаския бизнес. Ако те са по-адаптивни и предлагат по-добри условия…
Сигурен съм, че почти всички обществени поръчки ще се печелят от бургаски фирми, ако условията са прозрачни и търговете са честни. Местните фирми имат най-ниски разходи и са готови да предложат най-добри цени. Бургаските фирми ще изпреварят досега лансираните фирми от Варна, Ямбол и София. Наши съграждани ще работят по обектите, а местни фирми ще разкриват нови работни места в Бургас. В момента уличното осветление се поддържа от ямболска фирма?! Плочките по "Александровска" се положиха накриво от старозагорска фирма, която печели десети пореден търг. Община Бургас вече е глобена 1'000'000 лв. заради "дискриминационни"
условия в обществени поръчки, чрез които се предопределя победителя. Аз ще променя това!
Създаването на условия за бизнес в частност се отнася и до развитието на туризма. Не можете да отречете, че през последните години градът стана по-туристически…
Ако критерият за това са високият туристически данък – да. 2 лв.на легло! Срещу 20 стотинки в Несебър! Хотелиерите в нашия град трябваше да съкратят служители, за да компенсират загубата. Разговарял съм с хората от този бранш. Ако данъкът се намали, ще могат да отворят нови работни места и да предлагат по-добра услуга. В досегашния Общински съвет предложих данъкът да се намали на 1 лев. Управляващите го отхвърлиха. В следващия мандат ще инициирам обществено обсъждане, защото този данък засяга и хората, които отдават под наем стаи от дома си. Те също плащат този непосилен налог.
И не е само това. Бургас има най-висока "такса смет" за юридически лица. Да го намалим! Вместо да облагодетелстваме несменяемата сметопочистваща фирма, ще оставим пари в бургаския бизнес. Намалянето на тази такса ще гарантира свободни пари за дребните и средни бизнесмени. Пари за инвестиции, пари за оборот и оттам за разкриване на нови работни места. Ще намаля тази такса три пъти. Тази мярка я предложих в досегашния Общински съвет и можеше вече да е факт. Управляващите тогава не я приеха. Бургазлии решават на 23 октомври и на 30 октомври!
Всяко намаляне обаче рефлектира върху бюджета на общината. Как ще компенсирате това?
Ако данъците са в рамките на поносимото, събираемостта ще бъде по-голяма. По-добре е на се търсят механизми за повишаване на събираемостта, отколкото за неоправдано вдигане на ставките. Трябва да стимулираме и потреблението. Да оставим повече пари в бургазлии, те да ги похарчат в местната икономика. Намалянето на всички местни данъци, такси и глоби до средните в страната, ще остави пари в семейния бюджет на съгражданите ни. Намалянето на цената на "Синя зона" ще компенсира поскъпналия бензин. Намалянето и премахването на някои от таксите за ясли, детска градина и други социални дейности ще възстанови чувството за справедливост.
Повече пари вкъщи - повече оборот в магазините - повече икономика и нови работни места за Бургас. Лозунгът ми "Социално-справедлива цена за живот в Бургас" може да се окаже не само лява, социална политика, но и дясна, антикризисна мярка.