Има няколко неща, които е хубаво да знаем за изборния ден. Екипът на Gramofona.com обобщи за Вас най- важните акценти, които ще ви помогнат при гласуването...

Цената на sms e 25 стотинки без ДДС. В текста се изписват единствено десетте цифри на ЕГН, а системата връща два sms-а с номера и адреса на избирателната секция за изборите за президент и за изборите за местна власт за въведения ЕГН. Гражданите, които имат изтекли лични документи или са ги загубили, могат да получат удостоверения от паспортните служби, които да им послужат вместо лична карта пред секционните комисии. Такива документи ще се издават и в деня на изборите.
Община Бургас е осигурила и транспорт за трудноподвижни хора, които искат да упражнят правото си на глас. Те трябва да се обадят на тел. 056/ 81 09 43 и да заявят своето желание, като услугата е напълно безплатна, уточняват от общинската администрация.
За президент в Бургас по избирателен
списък ще гласуват 191 476 души, в предварителните списъци за местните избори избирателите са 187 477 души.
Какво трябва да знаем, за да бъде валиден вотът ни
Въпреки че изборният ден приключва официално в 19.00 часа, законът позволява времето за подаване на гласове да бъде удължено, ако в края на изборния ден пред някоя секция има опашка от желаещи да пуснат бюлетини, но не по-късно от 20 часа.
Бюлетините и за двата вида избори тази година е интегрална. Избирателят отбелязва избора си задължително със знак Х, изписан с пишещ синьо химикал. Хиксът може да излиза от границите на квадратчето пред името на кандидата за президент, кмет или общинска листо, но не бива да навлиза в друго квадратче. Знакът не бива да наподобява и плюс (+), иначе бюлетината ще бъде отчетена за невалидна.
В Бургас гражданите ще гласуват с три отделни бюлетини - за президент и вицепрезидент, за кмет на общината и за общински съветници. В съставните селища с над 350 жители ще гласуват и с четвърта бюлетина - за кмет на селото.
От представител на секционната избирателна комисия избирателят получава подписани пред него бюлетини за съответния вид избори и в тъмната стаичка отбелязва вота си.
След това трябва да сгъне бюлетината така, че изборът му да не се вижда и да я предаде на член на секционната комисия за още един печат на гърба.
Бюлетините за президент се пускат в една урна, а тези за кмет и общински съветници - във втора.