На 11 гроба са се натъкнали археолозите, които проучват Козарева могила край Каблешково. В некропола са намерени четири антични и седем енеолитни погребения. Интересни подробности за развитието на медицината в древността дават два от гробовете. По откритите скелети ясно си личи деформацията на костите, която е причинена от сифилис. При проучването обаче е станало ясно, че погребаните не са починали от тази болест, а по-късно. Това хвърля нова светлина за напредъка на медицината в античността. При погребания в един от гробовете пък е установена силна деформация на единия крак, а под него са намарени железни скоба и шайба.
Друга любопитна и рядка находка е дребна бронзова монета, откритата в устата на един от погребаните. Тя е на келтския владетел Кавар, управлявал между 219 и 200 г. пр. Хр. в Тракия.
През тази година за първи път, освен гробове от късния енеолит бяха открити два гроба на деца от ранния енеолит /първата половина на петото хилядолетие пр. Хр/. На практика некрополът при Козарева могила е единственият намерен досега некропол от времето на енеолита в района на Тракия.
Сред проучените гробове от късния
енеолит нова интересна информация за обредите от тази епоха дава друг от гробовете. Погребаният там е бил положен свит настрани.
След вдигането на костите, при вдигането на фрагментирания череп се установи, че част от черепните кости от лявата страна липсват. Те са открити, погребани в друга по-малка яма.
Върху един от фрагментите има перфорирана след смъртта дупчица. Тази находка може да се свърже с находките на черепни амулети - рондели, открити в селището. Те са направени от изрязани с формата на кръг парчета от човешки черепи с пробити в центъра дупки за окачане. Обработени са много добре, което предполага, че са правени от свежа кост.
Това са първите такива находки от България, но подобни находки са известни от Западна и Средна Европа още от деветнадесети век. Един от проблемите на изучаването им е откъде са вземани черепите, от които са направени.
Находката от този гроб дава нова информация в тази насока. Не е ясно дали отделянето на част от черепа е било легално публично действие, част от древен ритуал, или е направено нелегално, скоро след погребението, но за първи път има едновременно черепна кост, от която са вземани части за амулет и целият индивид погребан до нея.