Днес отбелязваме Св.Спиридон. В България той е закрилник на занаятчиите – обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. Изобразява се като старец с дълга брада.

Спиридон Чудотворец е един от великите светии и чудотворци от IV век. Според житието му, изхранвал сиромаси и бедняци и приемал много странници в дома си.

Народът разказва, че Св. Спиридон бил кондурджия (обущар), затова и до днес работещите в обувната промишленост и обущарите почитат деня му. Празнуват също и

други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Приема се и като покровител на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите.

В живота си е сторил много добри дела за християнската вяра, да разберат хората нейната доброта и човечност, да повярват в силата на Христовата вяра, която помага и закриля. Точно колкото добър и човечен бил Спиридон и помагал на бедните и попадналите в беда, точно толкова смайващи били и чудесата, с които се прославил.

 

Снимка: holy-icons.com