Саркофагът на Теофилакт Лагоматис се намира в Историческия музей в Поморие. Той е открит в предверието на еднокорабна църква по време на проекта "Реконструкция и рехабилитация на ВИК мрежата на град Поморие". В него са намерени и костите на четири деца. По време на проекта са открити и части от църква, некропол и част от късноантична сграда. Предстои да се разкрие цялата църква.

Саркофагът е украсен със стенописи като върху капака му е написано "Саркофаг на Теофилакт Лагоматис". "Лагоматис на старогръцки означава «със заешки очи». Дали този, който е погребан в саркофага наистина е имал такива очи, предстои да се изяснява от антрополог чрез изследване на костния материал", обясни Антон Карабашев, директор на Историческия музей в Поморие.

Такива саркофази са много редки и има само три известни до този момент, намерени в България. В саркофага са погребани 7 тела, повечето, от които на деца. "Само един е намерен в анатомичен порядък, останалите са разбъркани. Интересното е, че извън саркофага са били положени техните черепи. Свидетели сме на интересен ритуал, който тепърва ще се изяснява. Възможно е саркофагът да изпълнява функциите на семейна гробница, но докато не разкрием цялата църква, не можем да кажем със сигурност", каза Карабашев. Около саркофага е намерен и бронзов кръст. Саркофагът се датира около XI -XIII в., по времето на император Алексий Комнин, когато Анхиало е в голям възход. Предполага се, че на това място е съществувало императорско имение. От намерените печати, се предполага, че става въпрос за управител на имението.

От 31 декември ще се разкрие и останалата част, която е от късноантична сграда от V в. сл. Хр. Едно от помещенията е било украсено с мраморна декорация и с впечатляваща архитектура, което говори за възможносите на жителите в древния Анхиало по това време. Музайката е с елементи, характерни през периода на ранното християнство.

В нейната композиция има розета, растителни и геометрични елементи. Подобни аналогии се намират и в други градове като Августа Траяна, Филипопол и през последните години при разкопките на метрото в София.

Намерените артефакти са значими не само за местната, но и за националната история. "Ще се радвам да намерим нови артефакти. Това е историята на Поморие. Градът е изгорял и изграден на друго място, затова тепърва и благодарение на този воден цикъл започнаха да излизат такива находки", каза кметът на Поморие Иван Алексиев. Той обясни, че проблемът на разкопките на римския град в новата част на морския град е, че те се намират в частни терени.

"Не можем да се разберем със собствениците. Според тях това, че са открити артефакти в земите им означава, че теренът им става изключително скъп и разговорите, които водим все опират до финансовата страна на въпроса. Не искаме те да ни ги подарят, но трябва да се направи реална и адекватна размяна, за да продължим да развиваме археологията и да разкрием стария град", допълни кметът.

Той обясни, че на собствениците са им предлагани други терени в периферията на Поморие, където биха могли да строят. "Няма как след като в регистрите са записани като земеделски, да правим размяна с терени в супер център Поморие или първа линия до морето", каза Алексиев.

Част от експонатите вече се намират в двора и в залите на Историческия музей Поморие.