corida1Барселона плака в неделя, защото се раздели със своя вековна традиция. Билетите за последната фиеста се продадоха светкавично, а на черно цените им скочиха над пет пъти. Има емблематични марки, които по най-добър и недвусмислен начин представят един народ пред света. Коридата е такава емблема за Кралство Испания. Тя е масово зрелище с дълбоки традиции. Практикуването на корида /тичане, бягане/ и "el toro de lidia" – бикоборството, заставането срещу бика, е елемент от националната традиция на испанците, особено за жителите на Централна и Южна Испания.
corida2
Коридата е изискан и едновременно трагичен култов танц на съблазанта, любовта и смъртта. Експресията и страстта на емоцията са илюстрирани от огненото испанско фламенко. Само мрачното и мистично мислене може да проникне в поетиката на ритуала, който спира дъха, щом острието донесе целувката на смъртта. Ако се елиминира предизвикателството към смелостта и силата на човешкия дух, представлението се превръща в протяжно и ненужно кръвопролитие. Фиестата в Испания е призната за спорт. Вариант на коридата, като преживяване, е бягането пред бикове в тесните улици на града. Хиляди млади испанци доказват мъжеството си тичайки пред обезумелите животни, чиято неконтролируема мускулна маса надвишава половин тон и може да премаже всичко по пътя си.
corida3
Биковете за коридата са трайно селектирани. Те имат развита агресивност и мъст. Отглеждането им е скъпо и свързано със специални условия и храни. Интересно е, че имат черно-бяло зрение и раздразнението им не идва от цвета на плащовете, а от тяхното раздвижване и танца на тореадора. Над 10 000 бика се убиват всяка година в испанските кориди. Награда за добрия тореро е ако съдията с вдигане на бяла кърпа присъди като трофей едното или двете уши на бика, а за изключително представяне, с вдигане на зелена кърпа, разрешава за трофей да бъде взета опашката на бика. Наградата за най-впечатляващия в състезанието бик е да бъде пощаден с правото да създава потомство. Същевременно участниците в борбите получават много тежки наранявания. През последните петдесет години в кориди са загинали 40 души.
corida4
През пролетта и лятото на миналата година в Испания на

различни места се проведоха редица протестни демонстрации срещу коридата. Движението започна от защитници на животните, които се обявиха срещу жестокото третиране и умъртвяването на биковете. Всичко тръгна с една петиция срещу коридата, подкрепена от 180 000 души. Оказа се, че демонстрантите са спонсорирани от чужди организации, базирани в Белгия и Холандия. Така в североизточната историческа област Каталония се стигна до забрана на коридата чрез гласуване в регионалния парламент в Барселона. Историческите области имат относителна самостоятелност при вземане на решения. Срещу това решение, обаче, се обявиха над 57 процента от интервюираните в социологическо изследване испанци.
corida5
Много скоро започна провеждането на контра-протести срещу забраната на коридата в Каталония, която влиза в сила от януари 2012 година. Дори се появиха обвинения, че решението е взето по политически подбуди, за да може Каталония да се разграничи от цяла Испания, което е тежнение на населението във връзка с народностната му принадлежност. Решението ще лиши от прехрана и възможност за изява цялата школа тореадори, и ще ограничи приходите от туристическия поток. Същевременно Горната камара на испанския парламент отхвърли предложението борбата с бикове да бъде обявена за част от културното наследство на страната. Битката видимо е много разгорещена и продължава.
corida6
От една страна се твърди, че коридата е форма на изкуство, а тореадорът е едновременно спортист и актьор, който вдъхновено импровизира и рискува живота си. Тя е вдъхновила испански художници, писатели и поети от световна величина. От друга страна се чуват реплики като: „Дълбоко се срамувам да живея в страна с такава средновековна традиция".
Докато в Испания спорят за бъдещето на коридата, тя се утвърждава като забавление в съседните Португалия и Франция, приемат я в Мексико и Латинска Америка, очакват я в Армения, Южна Корея и Китай. Единствено арените ще бъдат с по-малки размери и вероятно сглобяеми. Повече от 13 милиона китайски телевизионни зрители през последните 10 години пристрастено очакват своята любима корида. А главният редактор на известния международен уебсайт за корида www.mundotoro.com Карлос Руиз Виласусо ни казва за успокоение: "Коридата е като религията: ще остане завинаги".

Снимки: Reuters