Триметрова статуя на рокендрол кралицата Тина Търнър беше открита в събота в Тенеси, САЩ, където тя е израснала – преди да стане певица, носителка на „Грами“, електризираща сценична изпълнителка и една от най-разпознаваемите и популярни артисти в света, предаде Асошиейтед прес.

Скулптурата беше разкрита по време на церемония в парк в Браунсвил, разположен на около час път с кола източно от Мемфис. Градът с около 9000 души е близо до Нътбуш, общността, където Търнър е ходила на училище като дете. Като тийнейджърка тя е посещавала гимназия само на крачки от мястото, където сега се намира статуята.

Статуята изобразява Търнър с характерната ѝ дива прическа и държаща микрофон, сякаш пее на сцена. Проектирана е от скулптора Фред Аджанога, който казва, че се е опитал да улови гъвкавостта на движенията ѝ на сцената, как държи микрофона с протегнат показалец и прическата ѝ, която е сравнил с „гривата на лъв“.

Търнър почина на 24 май 2023 г. на 83-годишна възраст след продължително боледуване в дома си в Кюснахт, близо до Цюрих. Нейната певческа кариера включва хитовите песни Nutbush City Limits, Proud Mary, Private Dancer и We Don’t Need Another Hero.

Тина Търнър е пяла и в Бургас – през 1981 г. в тогавашната зала „Изгрев“ (сега „Бойчо Брънзов“). По този повод след смъртта ѝ там беше поставена почетна звезда.