Днес е Коледа и както всяка година, и през тази очакванията за нея са изпълнени с цветове и красиви послания, които за мнозина идват заедно с красиви цветни подаръци и много топли мисли за приятелите и семейството.

Малцина знаят, че празникът Коледа е произлязъл от „Mеса за Христос“ („Christ’s Mass“). Празникът се чества в името на рождението на Иисус, централната фигура на християнството на 25 декември.

Това време от годината е познато у нас като популярен празничен обичай, при който се раздават подаръци, пеят се коледни песни, разменят се поздравителни картички, ходи се на църковни тържества, ядат се специални ястия, а домовете се украсяват с коледни дръвчета, светлини, и гирлянди.

В допълнение, Дядо Коледа е може би най-добре познатата фигура в митологията на Коледа, чийто корени очевидно идват от далечни времена, когато хората са вярвали в добрите ангели-пратеници на земята за да благоденстват хората.

Ето някои интересни факти за този празник:

1. Оригиналът на Дядо Коледа е Свети Никола, който е живял през трети век и е бил известен с това, че е оставял тайно пари на бедните. Поемата за него написана през 1823 година е известна като „Нощта преди Коледа“ и това вероятно го свързва с днешната представа за добрия белобрад старец.

2. Рождество Христово се е празнувал за първи път през 200 година в Александрия през месец май. 25 декември е избран за честване от Римската църква през 380 година за да обедини честванията за рожденията на слънцето.

3. Aмериканците купуват 37,1 милиона реални коледни елхи всяка година, а 25 % от тях са от специалните 5000 ферми за елхи на територията на страната.

4. Алабама е първият щат, който е признал Коледа като официален празник. Тази традиция започва през 1836 година.

5. През 1907 година  Оклахома става последният американски щат който признава Коледа за официален празник.

6. В Бостън празникът е бил забранен до 1681 година, и въпреки, че забраната е била премахната от губернатор сър Едмънд Андрос, едва през 19-ти век честването на Коледа става обичай в региона.

7. В Англия Коледата е била забранена през 1644 година, тъй като се е считало, че празнуванията вредят на християнската вяра.

8. Първоначално не е имало коледен пудинг, а супа от стафиди и вино.

9. Французите са наричали Коледа „Les Bonnes Nouvelles“ или „Добрите новини“. Оттам произлиза днешното название на

празника на френски – Noel.

10. Песента Jingle Bells от 1857 година е била написана за Деня на Благодарността.

11. Коледните елхи могат да се ядат. Иглите са добър източник на витамин С, а боровите ядки са добър източник на хранителни вещества.

12. В Италия има обичай да се слагат подаръци в купа под елхата, откъдето всеки член на семейството минава да си избере подарък.

13. В Испания написват имената си на листчета и ги слагат в купа под елхата. След това се изтеглят по две листчета, и според обичая, хората, чиито имена са написани на тях ще бъдат верни приятели през следващата година.

14. Jingle Bells е била първата песен, изпята в космос от астронавтите Том Стафорд и Уоли Шира на 16 декември 1965 година.

15. По времето на пазаруването за коледните празници, само в САЩ, всяка минута се използват над 5000 пъти Visa карти.

16. Историята на коледното дърво като част от коледния интериор се заражда през 16 в., когато германецът Мартин Лутер занесъл в дома си елхово дърво и го украсил със звезда на самия му връх. След това разказал на децата си, че то символизира раждането на Исус Христос и подобно на звездите, които известили щастливата вест, така блесящото връхче на елхата трябва да светне вечер в дома им.

17. Официалният създател на коледните картички, които и до днес поднасяме редом с подаръците е сър Хенри Кол, родом от Англия. Така през 1843 г. той решил да съхрани коледния дух, като изпращал писмата си с различни рисунки, вдъхновени от празника.

18. Изпращането на коледни картички и подаряването на подаръци обаче не датира от последните векове, а много по-отдавна. Още в Древен Рим хората си разменяли дарове, с което почитали богинята на Нова година Стрения. Днес пък всяка година в САЩ се изпращат над 3 милиарда картички с пожелания за празниците.

19. Размяната на подаръци по Коледа съществува още от раждането на Исус. Според Библията, когато той се появил на бял свят, трима мъдреци връчили на родителите му тамян, смирна и злато. Според еврейските вярвания тамянът е парфюм, който склонявал хората да се прекланят пред онзи, който се ароматизирал с него, златото – че Исус ще бъде цар на царете, а смирната – парфюм, с който по онова време помазвали мъртвите, означавал, че той ще страда и ще умре.

20. Норвежки учени твърдят, че митичния червен нос на еленчето Рудолф най-вероятно се дължи на инфекция на респираторната му система.

 

Снимка: www.ghulmil.com, www.skytop.com, www.fanpop.com