Дълбоките кратери на повърхността на Марс съдържат следи от глина, които се образуват само в присъствието на подземните води. Това говори, че на Червената планета може да същетвуват и подземни води, следователно – и живот. Дори след изпаряването на океаните на планетата, пише Nature Geoscience.
Смята се, че на повърхността на Марс в дълбока древност – преди над 3,5 млрд години са съществували океани и реки. Масата и размерите на Червената планета са твърде малки, за да удържат голяма плътна атмосфера, в резултат на което водата постепенно изчезва.
Сондата Mars Reconnaissance Orbiter се натъкна на находища от глина, които крият във вътрешността си молекули на вода. Това откритие считат за доказателство, че на Марс вода е съществувала.
Група астрогеолози, ръководена от Джоузеф Михалски от Института по планетология в Аризона са открили свидетелство, че на Марс е имало вода, след като са изследвали глинено отлагане в някои кратери на повърхността на планетата.
Още през 2010 година Михалски и неговите колеги са открили първите
свидетелства за съществуване на подземни запаси от вода и възможен живот на древен Марс, анализирайки данните за химическия състав на марсианските скали, получени от сондата Mars Reconnaissance Orbiter.
Авторите на статията в Nature Geoscience обръщат внимание на отложения на глина в два дълбоки кратера в марсианските „тропици” в северното полукълбо на Марс. Астрогеолозите са забелязали, че пробите от сондата съдържат следи от железни и магнезиеви соли. Подобни вещества не могат да се формират без участието на молекули на вода, което доказва „водния” произход на глината в кратерите.
Според екипа на Михалски, условията в марсианската почва са били достатъчно благоприятни по отношение на рН, температура и насищане на микроелементи за развитието на бактерии.
В пореден опит да се прецени категорично имало ли е живот на Марс, учените предлагат следващия марсоход да се отправи в един от дълбоките кратери. Например, в кратера Маклафлин, където на дълбочина 2 километра могат да се проучат следите от вода и наличие на живот, съхранени в седиментите от глина на дъното.
Снимка: nick004.deviantart.com
Източник: newsru.com