Странджанският шедьовър

Странджанският шедьовър „Мерията”, който вчера беше официално представен в Бургас, е успешен опит да възстанови скъсаната нишка с миналото ни. Това беше акцентът при презентацията на книгата, на която присъстваха както ученици, така и хора в активна творческа възраст, с различни професии и интереси.

Странджанският шедьовър

Авторът на „Мерията”  прави успешен опит да възкреси нещо мъртво, да посее в душите ни едно зрънце от тази отминала реалност, погълната от съвременността, глобализацията, технологиите, от потребителската ни същност днес. „Книгата е притча, тя може да се приеме буквално, но има и още няколко нива на внушение.

Творбата на Кирил Еленчев, без да има претенция да бъде шедьовър, още със самото си излизане от печат се

превърна в такъв.

„Мерията” на Кирил Еленчев не са нито „Дивите разкази” на Николай Хайтов, не са „Ако можеха да говорят” на Йордан Йовков, не са и „Дивото зове” на Джек Лондон. Тя е нещо като тях, но е и различна, уникална. Тя е странджанската мерия, единствена и истинска като живота на хората, битували в пазвите на тази планината. Техният висш морал, тяхната вродена и изконна любов към природата и ближния, без да са учени на това, без да са чели книги за екология, или толерантност..”, сподели Георги Цагов, гл. редактор на в-к „Странджа”.

Странджанският шедьовър

84-годишния автор Кирил Еленчев сподели пред публиката своето изстрадано житейско верую, че за да живееш пълноценно трябва да се научиш да се трудиш. Едновремешните българи са обичали България, без да са прочели нито една книга, без да са чували за патриотизъм и пропаганда. За тях България е била нещо естествено и абсолютно като слънцето, като Бог.