
Всички сме виждали зарчета за игра. Те винаги биват хвърляни, падат и остават в една равнина. Свикнали сме да ги възприемаме разположени в една равнина. Създали сме си такава нагласа. И триизмерното им подреждане в пространството ни изненадва. А дали не става дума за оптична, графична и цветова “измама”?




“Невъзможните” геометрични фигури са специално конструирани и подходящо оцветени с предварително нанесени сенки и полусенки.


Ето един възможен ефект, постигнат в областта на рекламата. Отново илюзията е в нашето съзнание. Трудно е да се повярва, но цветовете на квадрати А и В, както и на двата пауна са с еднакви цветови характеристики.


georgia,palatino;"> По пътя от окото през зрителния нерв до зоната на зрението в главния мозък, визуалната информация е дискретна, прекъсната. В зоната на зрението постъпват информационни импулси, които пресъздават поредица от статични образи. Мозъкът ги обединява и възпроизвежда картината на движението. Този факт позволява определени изображения, най-често фигури от графични линии, макар и статични, да създават впечатление за движение, да формират усещане за триизмерност и релеф. Тук се проявява и изградената установка при възприемането на света, като резултат от нашия предварителен опит. И пак необичайното е заложено в нас.



Особеностите на човешкото зрение и интересът към експериментирането довеждат до зараждане на самостоятелно направление в изобразителното изкуство, наречено оп арт .


Този стил на създаване на нереални и представни образи /Optical art/ е истинско тържество на човешкото въображение. Композирането на противоречащи си форми е причина за тяхната алтернативна проекция в съзнанието на зрителя. Необичайното им възприемане, като живи и подвижни, предизвиква неповторимо сетивно изживяване.
Фигури:
