„През 2009 година хората гласуваха за Крали Марко в образа на Бойко Борисов с надежда да въведе ред в държавата, получиха обаче варварска орда, която нахълта през разградените дувари и завзе цялото стопанство.”  Това пише в новата си книга "Варварите. Управлението на ГЕРБ (2009 - 2013)" политологът проф. Евгений Дайнов.  Редове от книгата прочете при представянето й в книжарница „Хеликон” в Бургас Гергана Димитрова от името на издателя - „Милениум”. Книгата е влязла за печат преди два месеца, но преди да види бял свят, ние се видяхме в предизборна кампания. За добро, или не толкова, но едва ли произведението на Евгений Дайнов би получило по-различен отзвук, ако беше излязло по-рано. Точно по време на кампанията то е представено в Пловдив, Велико Търново и Варна. Сега – в Бургас, после – в Сливен...

В новата си книга авторът прави изследване – дисекция не само на управлението на Борисов, но търси и закономерността в процеса в българското общество, започнал още със завръщането на Симеон Сакскобургготски в България.

„След неимоверното усилие за собственото си озападняване, през втората половина на 90–те, българското общество се свлича назад, към все по–примитивни форми на осмисляне на себе си и на своите цели. Част от това свличане е склонността на народа да мисли политиката в митологични категории.  

През 2001–ва година народът избира да прати в запаса Командира (премиера Иван Костов) и Класната (председателя на парламента Екатерина Михайлова), идентифицирали се с усилието за превръщане на България в западна страна. На тяхно място народът избира „добрия цар“, който няма да ги командва като Командир, нито да ги наставлява като Класна, а просто ще ги „оправи“.  

 След разочарованието си от царя, народът залитна в посока „свинарят Ивайло“, роля поета през

2005–та година от Волен Сидеров.  

„Свинарят“ така и не поема властта и не се превръща в митична спасителна фигура. Затова тройната коалиция стартира с най–ниското доверие в историята и е толкова мразена в нейния край. В недоволството си срещу БСП, НДСВ и ДПС електоратът отново търси и този път намира – митологична фигура. След Командира, Класната, царя, Свинаря идва ред – ни повече, ни по–малко – на Крали Марко, олицетворяван от Бойко Борисов”, пише Дайнов.

„Случиха се доста неща, за които писах, че ще се случат. Първото е, че предстои процес на освобождаване от тия варвари, защото в българското общество има достатъчно съпротивителни сили. Изходът за излизане от този погром е чрез обществена съпротива и оформянето на нов обществен договор. Процесът вече започна, но ще отнеме поне пет години в най-добрия случай ”, каза авторът пред бургаската читателска публика.

Съвсем съзнателно Дайнов е поставил за финал на книгата си Декларацията за независимостта на САЩ, който той нарече най-поетичния политически текст.Той дава отговор на въпросите защо хората живеят заедно, как да живеят заедно, на основата на какви ценности да живеят заедно, от какво да се пазят.

На въпрос на gramofona.com кой трябва да прочете тази книга, авторът отговори така: Всеки, който би попаднал в описанието на Аристотел затова що е то гражданин. Аристотел казва: Гражданин е онзи, който има способността за вдигне поглед от собствения си дом и собствените си грижи, собствената си прехрана: да види, да разпознае общото благо и да има готовността да служи на това общо благо.  

Проф. Евгений Дайнов е един от най-авторитетните политолози у нас. От 2002 година  е преподавател в НБУ.  Автор е на книгите "Науката е слънце. Реформата на училищното образование в следкомунистическа България", "Моделът "Станишев" Путинизацията на България", "Три лица на тиранията: Александър Лукашенко, Ислам Каримов, Владимир Путин", "Политическият дебат и преходът в България".