В България проблемът за равнопоставеността между мъжете и жените като че ли не е на дневен ред. Може би, защото в България жените се чустват с достатъчно права и възможности да се реализират, кoментира евродепутатът от ПЕС доц. Маруся Любчева пред Gramofona.com.
Така или иначе има зони, в които има какво да се желае и постига. В много от страните, освен Хартата за равнопоставеността на жените има и специализирано законодателство, докато у нас няма специфичен закон за равните възможности. Има неща, които обаче трябва да са под вниманието на обществото и прлавителството, смята доц. Любчева. Тя е член на организацията на жените на Партията на европейските социалисти и там работи по няколко приоритета.
Единият е "равно зпалащане за равен труд", вторият приоритет е за насилието над жените и третият приоритет, който става актуален през последните две години, е правата на здраве и репродуктивното здраве на жените. "По първия приоритет в ЕС има много различия. Неравнопоставеността е около 15-16%, но в някои страни достига 25, дори и 30%. Това поставя жените в една много неизгодна, да не кажа
унизителна ситуация", допълни доц. Маруся Любчева.
В България неравнопоставеността по отношение на заплащането е около 16%. Тук обаче има различни причини, на които се дължи това. Една от тях е , че има насочване на жените, към професии с по-ниска финансова стойност. По отношение на насилието и у нас има проблеми. Особено след 2009 год. когато кризата сериозно застраши социалния мир и правата на хората, този проблем излиза на преден план, отчита доц. Любчева.
"Бедността, влиянието на кризата прояви повече проблема за насилие над жени, проституция, принуждаване към проституция, трафик на жени. Превръщането на жените в някакъв обект, вместо в субект на дейност". Като продължение на темата с насилието са проблемите с репродуктивните и сексуални права на жените.
"Нашата кампания "Моето тяло-мое право" е свързана с това жените да имат право да управляват собствения си живот. Да имат право да решават кога да имат деца, как да ги отклеждат, кога да раждат", коментира още доц. Любчева и дава за пример Испания. Там законопроектът, ограничаващ абортите е предизвикал силна реакция в обществото.