Произведения на Пикасо, Моне, Матис и ред други прочути художници са били изгорени като опасни улики. Шедьоврите бяха задигнати от холандски музей през октомври миналата година, припомня gazeta.ru. Шокиращото признание направила майката на един от уличените в кражбата на започналия в Букурещ съдебен процес. По думите на загрижената майка, по този начин тя искала да помогне на сина си когато разбрала за ареста му.

Дръзкият обир в Художествения музей на Ротердам (Kunsthal Rotterdam) беше определен от експертите като „кражбата на века”. Холандската полиция призна, че крадците са били дръзки и са действали мълниеносно, успявайки да проникнат в музея, да вземат картините и да изчезнат от там за 90 секунди. Пристигайки 5 минути след подадения сигнал, униформените се натъкнали единствено на голите стени в галерията.

По-късно станало ясно, че ценните картини са били извадени от рамките и са пренесени в Румъния в тайник на автомобил. Крадците се опитали да продадат платната, но така и не намерили купувач.

Полицията се натъкнала на следите на крадците през декември миналата година. Тогава в Румъния е арестуван бивш манекен, който признал, че е

виждал две от откраднтите картини, защото му предложили да посредничи при продажбата им. Така разследващите стигнали и до предполагаемият организатор и участник в обира – Раду Догару. Именно неговата майка Олга е признала в съда, че първо помогнала при укриването на шедьоврите, а след това ги изгорила.

Румънската прокуратура излезе с изявление, в което се казва, че показанията на Олга Догару може и да не отговарят на истината. Пепелта, открита в печката на жената е предадена за експертиза. За да се установи обаче дали там има остатъци от платната ще трябват месеци.

Ако се докаже, че Олга наистина е изгорила платната може да получи присъда от 10 до 20 години затвор за унищожаването на произведения на изкуството. В хода на разследването станало ясно, че крадците нямали никакво понятие за реалната стойност на откраднатото.

Седемте откраднати картини са: „Мостът Ватерлоо” и „Мостът Черинг Крос” на Клод Моне; „Глава на Арлекин” от Пабло Пикасо; „Четящо момиче” от Анри Матис; „Жена със затворени очи” от Лусиън Фройд; „Жена пред отворен прозорец” на Пол Гоген и „Автопротрет” на Мейер де Хаан.