Майстори на длетото вече осем дни ваят скулптури за тридесети пореден път на Националния симпозиум по скулптура в дърво в Ясна поляна. Талантливите творци Иван Чолаков, Никола Диков, Петко Генов, Христо Антонов, Стефана Чернаева и македонският им колега Иван Стоименов  пресъздават своите идеи върху дърво, превръщайки го в скулптурен шедьовър. Уникалните фигури, които по традиция ще бъдат изложени в галерията на открито на площада на Ясна поляна, са наполовина готови.

Иван Стоименов от Скопие е избрал темата за  Саломе и Йоан Кръстител. Твори от 12 години насам. Споделя, че занаятът е труден. „Нямам много опит с дървото, но е сравнително лесен материал, сравнение с мрамора, камъка. Камъкът е доста по-труден, въпреки че има сега машини и лесно се прави. Използваме резачки, тесла, длето, флексове, за да направим скулптурата“, разказа пред Gramofona.com творецът.  Най-нестандартната му творба са абстрактни форми, по-скоро  опити, които е правил в студенстките си години. Трудно обяснимо е как се ражда една идея, твърди Стоименов.

Тя обаче със сигурност ще бъде впечатлящата, тъй като танцът на Саломе е известен като танцът на смъртта.

Предшественикът на Исус Христос Йоан Кръстител  е наказан чрез отсичане на главата по заповед на юдейския цар Ирод Антипа. Той се опитал да съблазни жената на своя брат Филип- Иродиада. Йоан Кръстител става свидетел на случващото се и се обръща към него с изобличителните думи: „Ти не трябва да я имаш!“. След тези си думи той е затворен в тъмница. На рождения си ден Ирод дава пиршество и дъщерята на Иродиада, Саломе танцува за него. След като тя приключва танца си, той ѝ се заклева, че ще ѝ даде каквото поиска. Саломе пита майка си какво да пожелае, а тя ѝ отговаря „Главата на Йоана Кръстителя“. За да изпълни клетвата, си Ирод дава заповед да обезглавят Йоан и да донесат главата му на тепсия на танцьорката.

Иван Чолаков е от София е участва в симпозиума за трети път. Прави нестинарка, защото нестинарството е характерно за района. Основно работи абстрактни форми, но изцяло изхожда от женското тяло. Негови творби са изложени в Украйна, Сърбия, Австрия. Преди 6 години прави е направил и кръст около кметството, който да е като кепало.

„Намислила съм си нещо, което ще запазя в тайна“, сподели склупторката Стефана Чернаева от София. Още преди 30 години, когато се е провел първият симпозуим, тя е един от участниците в него. Изработила е склуптури, които са били изложени в малкотърновското село Кости.

Никола Диков е другият известен склуптор, който ще изненада обществеността с весел надпис на Приморско. Градът се е казвал Кюприя, което означава мост. „Дървената скулптура има буквата П, която е като мост, С-като сафрид, скумрия, О-като спасителен пояс на кораб“, разказа Диков.

Всички творци работят със странджански дъб. Въпреки променливото време, те не се притесняват за творбите си, които скоро ще могат да бъдат видени както в Приморско, така и в Ясна поляна.