Най-голямата и впечатляваща артинсталация на тазгодишното изложение за цветя „Флора Бургас“ е наречена „Сцена“. Тя представлява красива комбинация от карамфили и музикални инструменти. Дело е на две флористки – Емилия Николова и Ради Вълканова.

Това, което веднага привлича погледа на Сцената, е пианото. То не е бутафорно, а е истински музикален инструмент. Предоставено е на Община Бургас преди няколко години от дама от Бургас, която решила да го подари за обществени цели.  

Няма информация за точната година на производство на пианото в Бургас, но че е доста старичко, може да се съди от външния му вид и моментно състояние.

„Прибрахме го. Проучихме дали може да бъде функциониращо, но се оказа, че трябва да се ремонтира основно – да се подменят струни, чукчета, ключове и т.н., а това е доста скъпо. Само по себе си обаче то е много изящно и затова го запазихме. Отначало стоеше в Културния дом на НХК, като започна ремонтът там, го пренесохме в Летния театър. Сега решихме да го използваме за тази артинсталация просто защото е много красиво“, каза за Gramofona.com директорът на ОП „Летен театър, фестивали и концерти“ Димитър Маджаров, който самият е музикант и има специално отношение към този тип инструменти. 

Пианото е марка „Хьопфнер“. Информацията за производителя е оскъдна. Известно е, че компанията Hoepfner Pianos е основана през 1880 г. в Берлин, Германия, от Аугуст Яшински. Тя прекратява производството си през 1929 г. По това може да се съди, че инструментът на Флората е на около 100 години.

Дарителката на бургаското пиано не е искала да се афишира и не е дала допълнителна информация откъде го притежава. Над клавишите на инструмента стои надпис Jos. Armaganian, Sofia, по което може да се предполага, че евентуално първият му притежател е бил столичанин на име Армаганян. Но кой се крие зад това име, е въпрос единствено на догадки.

Едно обаче е сигурно – пианото е ръчна изработка, което само по себе си го прави уникално, тъй като няма как два предмета, изработени от човешки ръце, да са абсолютно еднакви, както е при масовото машинно производство. Неслучайно казват, че всеки инструмент носи духа на майстора, който го е сътворил.

Зад пианото на артинсталацията са поставени виолончело, чело и контрабас. Отстрани са подредени барабани, притежание на музикант от Държавна опера Бургас. Ролята на червените 4000 карамфила е да пресъздадат отгърнатата сценична завеса в очакване на излизането на изпълнителите.

„Грижим се всекидневно за пианото, всяка вечер го покриваме, не го оставяме без надзор“, заяви Маджаров в отговор на въпрос не се ли страхуват да го оставят на открито. След края на цветното изложение инструментът ще бъде прибран в някоя от гримьорните на Летния театър, докато не стане повод отново да бъде показан публично.

„Пианото е толкова красиво – с тези изящни свещници, с фреските по дървените части, че няма как да не го предоставим хората пак да го видят и да му се порадват на това бижу“ – сподели Маджаров.

А който досега е пропуснал възможността да разгледа отблизо сценичната артисталация на Флората, има шанс да го направи за последно през този уикенд.