Академията за изкуствата в Созопол носи радост за един от колоритите сред класическите и народни музиканти проф. Петко Радев. Кларинетистът определи града като много хубав. „Радвам се, че Лятната  Академия се провежда именно тук. Преди години в моята младост, ние от артистичния свят-балетисти, артисти, музиканти, идвахме винаги в Созопол. Това именно бе нашият морски курорт“, сподели за Gramofona.com маестрото. Според него никак не е трудно да се свири на кларинет, когато си майстор. „Кларинетът винаги се слуша с удоволствие. Той е много интересен инструмент, с хубав и богат звук, богат на нюанси и техника“, каза той.  Проф. Радев счита, че хората, които за първи път слушат кларинет са не само възхитени, но и учудени. Учудени от това че и на този инструмент може да се свири хубава музика, така както на пиано, цигулка и на други инструменти.

„Винаги има най-добри ученици, винаги има и най-лоши. Важно е ние да ги поощряваме, за да могат те да добият кураж и да работят с ентусиазъм напред. Не може от някой да си

много доволен, а от друг да не си. Има опасност по този начин да се убие желанието на учениците и те  да спрат да се занимават понататък с музика“, твърди още Радев. След снощните изпълнения на учениците в майсторския клас на професора, на няколко пъти той ги връщаше да се поклонят отново пред публиката. Независимо, че бяха изключително притеснени, младшите кларнетисти успяваха пак да се усмихват и да се връщат на сцената.

„Връщам ги, защото трябва да свикнат да уважават публиката, да се покланят винаги и да не бързат като свършат да се прибират, все едно са си отбили номера. Един изпълнител на какъвто и да е инструмент, е и артист. Трябва да има подходящо държание пред публиката“, увери Радев. А на въпрос коя е формулата за успешното изпълнение на произведението, той отговори така: „Освен перфектно да се изсвири едно произведение, то трябва да бъде подходящо за публиката. Обикновено на концерти, които са посещавани от широката публика, се подготвят и избират произведения, които са достъпни са нея“.