Богата, пъстра и разнообразна бе културната палитра на Бургас за 2012 година. Почти всички събития, организирани през годината, носиха посланието: Бургас е достоен да бъде културна столица на Европа през 2019 година. Кандидатурата на артистичния град бе подкрепена от всички общини в Бургаска област.
Обединени в името на каузата традиционни и иновативни артистични и културни прояви наситиха календара на морския град с предизвикателства за въображение и творчество.
Първият по рода си фестивал „Включи града” даде чудесна възможност на бургазлии от всички възрасти да изявят своите дарби и предпочитания. Те не бяха просто зрители, а активни участници в многообразието от арт изяви. Фестивалът привлече и много гости от страната и чужбина.
Всички изкуства имаха своята трибуна през годината. За почитателите на музиката безспорен интерес предизвикаха фестивалът „Музикален Бургас”, Летните музикални празници, концертите на духовия оркестър, хоровете „Родна песен” и „Милка Стоева”. Конкурсът „Бургас и морето” отново амбицира родните композитори, текстописци и изпълнители да създадат нови прекрасни песни. Виртуозната руска пианистка Анна Шелудько поднесе на бургазлии клавирен букет от Роберт Шуман и Александърн Скрябин, а залата на операта се оказа тясна да побере всички желаещи да се насладят на концерта на VIENNA MOZART ORCHESTRA.
За втора поредна година бе връчена и наградата на името на Емил Чакъров. След виртуоза Минчо Минчев втори неин носител стана проф. Румен Цонев. Стефан Диомов събра в двоен албум 30 песни, най-много харесвани от публиката. Пианистката Рада Чомакова получи Златния почетен знак на областния управител. Възстановен с ново име бе „Блус-рок фест Пламен Ставрев”. Традиционен стана и фестивалът на бардовете „Солени ветрове”.
И хората от третата възраст изявиха своите заложби във фестивала „ Сребро в косите – песен в душите”, проведен за втори път.
Бургаските галерии дадоха простор за изява на множество художници. Открояват се изявите на Васил Стоев, Светлозар Бенчев, Милко Божков, Цветан Лазаров, Надежда Кутева, Румен Нечев... Художник на годината стана Стойко Сакалиев. Наградата на името на Руси Стоянов отиде при Добрин Вътев. Иван Бахчеванов зарадва почитателите на изобразителното изкуство с юбилейната си изложба, която последва завидния му успех в Австрия – наградата „Оскар Кокошка”. Градската галерия, ръководството на която
бе поета от председателя на бургаското дружество на художниците Георги Динев представи две уникални изложби – на Атанас Яранов , една от най-значимите фигури на изобразителното изкуство на 20-и век и на Петко Задгорски, по повод 110 години от рождението му.
Фестивалът „Четящият човек” , Есенните литературни празници, Морската „Алея на книгата” , литературните премиери, конкурсите „Петя Дубарова” и „Христо Фотев” за пореден път доказаха, че Бургас има пълното основание да се слави като град на поети и писатели. Годината е повече от успешна за Росен Друмев, който допълни колекцията си от отличия с голямата литературна награда „Златен Пегас”.
Танцовото изкуство също получи подобаващо място в културната палитра на Бургас. Националният конкурс за съвременен танц„Танц мания”, „Бургас танцува”, Международният турнир по спортни танци са само част от бургаската магия на грацията и темперамента.
Бургаският театър отбеляза своята 100-годишнина с обновена сграда – и отвътре, и отвън. И продължава да се радва на пълна зала. Осмото издание на празниците на младежкото театрално изкуство „Бургаски изгреви” доведе рекорден брой театрални състави на бургаските сцени, сред които и изключителната трупа „ Вилколакис от Литва.
Ще добавим още и станалите любими на бургазлии и гости на града фестивал на пясъчните скулптури , Международен фолклорен фестивал, филмов фестивал „На брега”... И, разбира се, фестивалът, събрал най-много млади хора от всички краища на света „Spirit of Burgas”.
Защото не е възможно да се обхване всичко, наситило всички бургаски сезони с празници на духа.
Нека си пожелаем следващата година да бъде още по-щедра за творците на Бургас и да дава простор за изява на съпричастие към красивите емоции и послания, отправяни чрез изкуството.