Бабата на „Пърформанса“ Марина Абрамович имала тъжно детство и била нещастна като малка. Това разкрива самата тя пред журналиста Георги Тошев във филма „Марина Абрамович-суперзвезда“, който бе представен снощи пред бургаска публика. Прожекцията разказва как Абрамович разчупва границите между пространство и време чрез своите творби. Във филма станахме свидетели на историята на жена, чието модерно изкуство –пърформанс изобщо не е остаряло. Самата тя определя идеите си като семпли. Въпреки напредналата си възраст, Марина продължава да твори по своя нестандартен начин. В Музея за модерно изкуство в Ню Йорк (МОМА) се организира изложба в нейна чест. Това е и първата изложба, посветена на изкуството на пърформанса.
По време на експозицията Марина Абрамович стои неподвижна на стол в продължение на 736 часа и 30 минути, давайки възможност на зрителите да седят срещу нея колкото време пожелаят. За разлика от ранните й творби, насочени към изучаване на физическата издръжливост на тялото, по-късните се занимават със способностите на ума. Идеите, които я зареждат са трудните идеи, тези които идват от живота. Марина Абрамович няма деца, никога не е искала да се откаже от пърформанса и целият й живот е посветен на едно единствено нещо-изкуството.
Бургаската публика успя да пречупи представите си за нещо ново и атрактивно и с показването на още един филм- „Тим Иъп –
Китайски приказки”. Филмът разказва за първия китаец, получил Оскар за работата си като художник на филма „Тигър и дракон” на Анг Лии. Тим работи 26 години в киното. Той е сценограф на филми, дизайнер, художник. Разказва, че като ученик учителите докато му се карали, той рисувал. Признава, че харесва изкуството, в което има много страст.
Единственото му желание е да работи по класически начин. „Много е трудно подобни хора да се съгласят да допуснат екип от малка страна с малък медиен пазар. За да ти отдели време самият артист трябва да вижда смисъл в това, че много хора ще видят заснетото и то ще се популяризира. Така че не ми беше лесно, но не ми бе и трудно. Трудно бе до момента, в който Абрамович и Иъп казаха-Да. От там нататък всичко е контакт“, сподели пред Gramofona.com журналистът Георги Тошев. Авторът на двата филма призна, че е чакал потвърждението на Марина Абрамович 6 месеца. Определи я като много земна и емоционална жена. За Тим каза, че имал изключително чувство за хумор. „Мисля, че в двата филма моята енергия се уеднакви с тази на Марина и на Тим.
Затова и филмите са много различни. Марина е по-експресивен тип, докато Тим - по-бавен. Обичам хората, които правят нещо и по-възможност то да остане, за да го видят другите. Не бих направил филм за хора, които са популярни с нищо неправенето си. Само работещият човек е този, който се развива. Другият просто си седи и вегитира“, допълни Тошев.