Девет партии са спечелили повече от един процент от гласовете на парламентарните избори, но само шест формации ще получат право на държавна субсидия от бюджета, съобщава Mediapool.bg.

Освен партиите, които са прескочили 4% бариера, пари от хазната получават и всички останали с над 1% от гласовете. За коалициите от партии изискването е да са получили 4%, за да получат субсидия. Според обработените до момента резултати в ЦИК, партиите, спечелили над 1% на вчерашните избори, са Национален фронт за спасение на България (3.7%), ВМРО-БНД (1.9%); Лидер (1.7%), РЗС (1.7%), Движение България на гражданите (3.3%) и партия "Глас народен" на Светльо Витков от “Хиподил“ (1.3%).

Над 1% са получили и три други формации, но те остават без субсидия, тъй като са коалиции и не минават четирипроцентния праг.

Коалиция "Център - Свобода и достойнство", в която влизат НДСВ и партията на Касим Дал има (1.5%), Коалиция ДСБ и Български демократически форум (2.9%) и коалиция СДС е с 1.4%. За всеки действителен глас партиите получават по 12 лева и това е стимул за много малки формации да участват в изборната надпревара, макар да знаят, че ще останат извън парламента.

В разгара на изборната кампания някои партии се обявиха за намаляване на партийните субсидии, които се оказаха значително по-високи у нас, отколкото в далеч по-проспериращи западни държави.

Снимка:news.ibox.bg