Равен старт за бургаските фирми, които кандидатстват по обществени поръчки искат от „Движение България на гражданите”. Днес от партията представиха основните акценти в регионалната си програма за управление. „Това, което искаме е част от националната ни програма, но естествено е съобразено със спецификата на региона”, коментира водачът на листата Тома Биков. На национално ниво Движението си е поставило амбициозната задача да се възстановят поне 150 хил. от загубените през последните години работни места.

10 000 от новоразкритите позиции трябва да са на територията на Бургаска област, отчитат от партията на Меглена Кунева. Тези нови работни места обаче не трябва да са по различни програми за заетост или да бъдат разкрити от държавата. „Ние искаме да създадем достатъчно добър бизнес климат, за да привлечем инвеститори, които ще осигурят трайна заетост. Тази част от нашата програма е насочена основно за вътрешността на областта, където положението е трагично”, допълни Биков.

Селското стопанство, леката промищленост, туризмът и транспортът са браншовете, които могат да се развиват в Бургаско, смятат от „Движение България на гражданите”. От там са категорични, че при кандидатстването за обществени поръчки, местните фирми трябва да имат равен шанс с големите холдинги и предприятия. „Местните фирми са основно от малкия и среден бизнес. В тази икономическа обастовка е необходимо именно те да има достъп до средствата от еврофондовете”, убедени са от Движението.

Друг основен

акцент в регионалната програма на партията е здравеопазването. От „Движение България на гражданите” са категорични, че в Бургас отново трябва да заработи кръвна банка. В момента в страната има три такива банки, като най-близката до Бургас е тази във Варна. При спешни случаи на медиците от бургаските болници често им се налага да чакат по няколко часа, за да получат необходимите кръвни продукти за преливане. Още по-тежка е ситуацията в отдалечените селища на областта.

Лекарствата за децата до 7 години да бъдат безплатни, искат още от Движението. Според експертите на партията това може да стане след въвеждането на електронния здравен паспорт. С въвеждането на електронния здравен паспорт ще се спестят 300 млн. лева, които в момента се източват от Здравната каса. Самото въвеждане на услугата пък няма да струва повече от 80 млн. лв.

Спортна зала или физкултурен салон във всяко бургаско училище

„За нас приоритетът е всеки да може да спортува, а не всеки да може да гледа как друг спортува”, коментира Тома Биков. В 500 български училища децата нямат условия за спортуване. Изключения правят учебните заведения в големите градове. В по-малките градчета и селата обаче, физкултурни салони няма от години. „Ако парите за „Арена Армеец” бяха отделени за училищата, сега нямаше да имаме подобен проблем”, смятат от България на гражданите. Според тях, подобни големи проекти трябва да минат на заден план, а акцентът да бъде върху малките зали и салони, които ще доближат децата до спорта.