„Казусът е много тежък и честно казано, доста мислих какви ангажименти мога да поема. Ще бъде трудно, признавам, но законовата рамка може да се промени”, това заяви на среща с рибарите от Ченгене скеле водачът на листата на Коалиция за България от Бургас Димчо Михалевски. Днес той подписа споразумение с рибарите, с което се ангажира да работи за разрешаването на най-наболелите им проблеми.

Оказва се, че съдбата на Рибарското селище е може би най-голямото, но не и единствено предизвикателство, пред което са изправени рибатите. В момента няма законова база, на която да се стъпи, за да се узакони статутът на селището и постройките в него. Димчо Михалевски се ангажира непосредствено след парламентарните избори, още в края на май да се организира повторна среща с рибарите.

На нея ще бъдат поканени и експерти по устройството на територията, Министерството на регионалното развитие, ИАРА и община Бургас. Според Михалевски в новия парламент трябва да се създаде временна комисия, която в

рамките на няколко месеца да проучи историята на проблема и да излезе с конкретни предложения за промени в закона, за да може селището край Ченгене скеле да бъде узаконено. До като не приключи работата на комисията, трябва да се въведе мораториум върху събарянето на постройките там, категоричен е Михалевски. Той призна, че подобен проблем съществува и край Шабла. „Необходими са промени в закона, които да ни позволят да узаконим рибарските селища, но без да оставяме вратичка за незаконно строителство”, коментира още Михалевски.

Вторият сериозен проблем, пред който са изправени рибарите е свързан конкретно с тяхната работа и изискването всяка лодка да разполага с касов апарат. Трябва да се дефинира понятието „непромишлен дребномащабен риболов”. Лодки до 12 метра да не се регистрират като фирми, а да се плаща единствено държавна такса, предлагат социалистите. Те смятат също така, че трябва да има облекчения и при директната продажба на улов, който формира до 100 лв. дневна печалба.