Красимира Костова е директор на Общински исторически музей в Средец. Тя отговаря и за Националния археологически резерват „Деултум – Дебелт“. Точно там на 26.07.2025 г ще се проведе Античен фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Какви ще са събитията в горещия съботен ден и какво е археологията за Костова? Едно специално интервю на Грамофона нюз
Изминаха 45 години от започването на археологическите проучвания в района на с. Дебелт и на първата римска колония у нас. Какво празнувате?
Събитието, което предстои утре ще бъде празник на добитата до този момент информация, която е изключително ценна.
Тази година честваме 45 години от началото на археологическите проучвания в територията на колонията, независимо, че за нея се знае от много отдавна.
Още през 1881 год. Братя Шкорпил минават по тези земи и локализират римската колония “Деултум”, а това е първата римска колония на територията на България и тя е най-старата. Тук има много история и тя е много разнолика.
Тук е открит първият и единствен до този момент най-ранен християнски паметник, който показва, че ние имаме християнска общност във II век на територията на тази колония.
На събитието, което ще събере много хора, ще звучи антична музика, ще има гладиаторски битки, занаятчийски пазар, както и антична мода, защото трябва да се уважат емоциите на жените.
Какво успя да се свърши за близо половин век?
Натрупаха се много знания, благодарение на многото проучвания. Началото им даде Стефан Дамянов, а след това колонията преживя много тежък период от около 12 години. През 2003 г. с проф. Людмил Вагалински успяхме отново да възстановим проучванията.
Археологическата традиция продължава благодарение на екипа, който създадохме с него, заедно с доц. Христо Прешленов, с доц. Иво Чолаков и много млади хора.
Преди забавната и интересна част от античния фесивал ще има важна дискусия, свързана с проблемите в археологията. Кой е най-сериозният?
По време на дискусията ще поставим няколко проблемни теми, свързани с археологическия резерват “Деултум”, социализация, реставрация, консервация, превръщането на резервата в привлекателна туристическа дестинация, независимо че ние полагаме много грижи за резервата, да бъде той достъпен и интересен за туристите. В срещата ще се включат представители на държавата и местната власт, депутати.
Важна тема, която ще също ще обсъдим е мегалитната култура, предвид факта, че на територията на община Средец, в землищата на селата Грънчар, Белеврен, Кирово, Долно и Горно Ябълково, има съхранени прекрасни образци на мегалитната култура - долмените.
Имаме чудесното светилище Марков камък, което е край Горно Ябълково. Тези обекти могат да бъдат предмет на посещение, макар че те вече се посещават, защото има доста любители на зеления туризъм, хора обичащи да са в планината.
Има цели общности, които ги намират, но за да се получи една по-голяма масовост и достъпност на паметниците, е нужно да се сложат показателни табели, нужно е някъде да се прекарат пътеки, защото това са обекти, които са в живата природа.
Колко години отдадохте на археологията?
Нека не ги датираме, че са много (бел. Ред. смее се). За първи път, когато дойдох в Дебелт, бях на 16. За всички тези години винаги намирам нещо ново и мотив, за да го правя. Радвам, че в работим с младите хора, виждам надеждата в тях, защото те продължават общата кауза и имат вдъхновението да работят в Деултум.
Какво е за Вас археологията?
Археологията пречупва начина на живот. Тя става битие и житие на тези, които се занимават с нея. Много хора всъщност се учудват от юлските жеги, но ние работим в тях. Приемаме, че лятото е затова, за да ни е топло, а зимата, за да ни е студено. Археологията ни е паметта - това са корените ни, устоят ни. За мен специално Дебелт е една житейска кауза. Чувствам се щастлива тук и в свои води.
Разкажете интересна случва от проучванията?
През годините тук са се случвали много ярки събития. Този резерват се е радвал на много внимание в миналия век. По отношение на находките няма никога да забравя как се откри главата на император Септимий Север, който през 193 г е посетил колонията.
Когато открихме бронзовия фрагмент от главата, ръководител на проучванията бе д-р Дамянов. Той каза: „Сега вече мога да си отида от този свят щастлив, че съм се срещнал със Септимий, който е бил наш гост тук в колонията и сме го приели с достойнство!“. Това бе изключително силен момент. Няма да забравя как тогава дойде и пълномощникът на ЦК на партията Иван Рачев, който каза: „Стефане, намерете една седалка от този амфитеатър и аз Ви обещавам, че всичките останали ще ги излея от бетон“. Той също беше много запленен.
Силен момент бе когато се откриха двата медальона на Абраам през горещото лято на 2012 г. Те дадоха силите на кмета на подпише договора, за да имаме тази модерна и хубава археологическа база, защото тя беше претърпяла страхотен погром.
Археологията освен че е голяма емоция, е благодарна наука.
Какво предстои през следващите месеци?
В момента правим спасителни разкопки във връзка с поставянето на един далекопровод към националната енергийна мрежа. Попаднахме на вътрешен двор от някаква сграда, за която предполагаме, че е била урбана, защото е в крепостните стени. Това наложи да преместим сондажа, защото няма как да разбиваме този под и няма как да предскажем къде, какво ще излезе, а тук излиза много.