Веселина Димитрова е главен експерт в ИП "Дирекция европейски политики и програми". Тя е част от екипа на Община Бургас, който подготвя обществените поръчки. Веселина Димитрова е и един от лекторите на семинара, организиран от Бизнес инкубатора в Бургас - "Седмица на европейските възможности". В рамките на този семинар, експерти представят схемите за европейско финансиране и най-важните моменти при подготвянето и управлението на един проект. Днес на семинара ще бъдат обсъдени основните моменти при отчитането на един проект и най-честите грешки, които фирмите допускат в този случай. Утре в 13 часа започват последните модули на семинара. Тогава ще се наблегне на счетоводния баланс, неговото формиране и спецификата при попълване на документацията. Ще бъде отделено време и за спецификата на ДДС и планирането на паричните потоци при управлението на един проект.
- Госпожо Димитрова, в момента политическата ситуация в страната е сложна. Много общини обявиха, че се притесняват за своите европроекти и програмите, по които чакат финансиране. Стои ли този проблем на дневен ред в Община Бургас?
- Не сме притеснени. Продължаваме да подготвяме документите за проектите, по които искаме да кандидатстваме. За други чакаме одобрение и подписването на договорите. В момента нещата вървят нормално. Логиката е такава - средствата от ЕС така или иначе трябва да бъдат усвоени и политическата обстановка не би трябвало да възпрепятстват това.
- На семинара, организиран от Бизнес инкубатор - Бургас Вие представихте основните моменти при подготовката на една обществена поръчка. Какво представлява обществена поръчка?
- Самата обществена поръчка е възлагане на услуга или доставка. Ако аз съм търговец и искам да си наема фирма, аз ще си избера тази фирма, която ми допада най-много и ще я наема. В случая обаче се касае за разходване на публични средства в голям размер. Така че възложителят е длъжен да осигури необходимата прозрачност при разходването на тези средства, съответно да гарантира и свободната и лоялна конкуренция. За това трябва да се проведе процедура.
- Кой може да кандидатства?
- По принцип ако разполагате с необходимата квалификация, може да кандидатствате и ако сте физическо лице. Това е практика най-често при обществени поръчки за консултантски услуги. В този случай се прави гражданско дружество и се подава оферта.
- Представителите на дребния бизнес кандидатстват ли по такива обществени поръчки, или това е запазена територия на големите фирми?
- Разбира се, че кандидатстват. Има и публични покани. В една от последните поръчки, които община Бургас обяви по одит, документи подаде и една много по-малка варненска фирма. И точно тя спечели. Няма пречка особено при публичните покани, защото там е и по-облекчена процедурата. Това е възможност за
малките фирми да придобият опит, който после могат да покажат при една следваща обществена поръчка.
- Често в публичното пространство се дава знак за равенство на обществената поръчка и някакво нарушение. В този смисъл, кой упражнява контрол и как се съблюдава спазването на правилата?
- Първо възложителят има важното задължение да не допуска дискриминационни условия когато обявява самата поръчка. Вече почти всичко подлежи на обжалване. И то не само от участниците, които кандидатстват. Вече има възможност и лице, което е решило да подаде оферта, но не е харесало условията да ги обжалва.
Обществените поръчки подлежат на много строг контрол. Особено тези, които са финансирани със средства на Европейския съюз, тъй като там се касае за публични средства на ЕС. Самите участници също упражняват контрол с възможността си да обжалват, като в този случай се произнася и Комисията за защита на конкуренцията.
Обжалването е много сериозен инструмент. Така например при една от нашите обществени поръчки имаше целенасочено, злонамерено обжалване от страна на един участник, който просто целеше да стопира процедурата.
- Какво се прави в подобни случаи?
- Просто изчакахме. Все пак комисията за защита на конкуренцията постанови в наша полза. Но то беше очевидно, защото само един от участниците реши, че ще обжалва от самото начало до края. Обжалва дори и обявлението за поръчката.
- Колко време ви забави?
- Месец и половина, близо два месеца се забавихме. За щастие това не беше фатално за самата обществена поръчка. Не е много приятно за възложителя, но има и такива случаи на самоцелно обжалване.
- Когато говорим за контрол и нарушения, най-често излиза изразът финансова корекция. Какво е това? И само възложителят ли е този, на когото може да се наложи такава санкция?
- Изпълнителят също може да пострада. Финансовата корекция въпреки, че е вид санкция не се определя като такава. Представлява негативна последица във финансово отношение за възложителя когато са установени нередности и нарушения при провеждането на обществените поръчки.
Всъщност тези нередности представляват нарушение на родното или общностното законодателство и за тях се налага финансова корекция. Съответно възложителите ги е страх, защото тя може да бъде и до 100% при много груби нарушения. Ние сме имали случай на налагане на 5%-на финансова корекция. В началото докато се учехме как се провеждат обществени поръчки сме допускали грешки. В такъв случай ни казват: "Желаем да ви наложим финансова корекция."
- Често ли се случва това?
- При нас последната финансова корекция беше миналата година, именно тази от 5%. Все пак трябва да отчетем фактора "човешка грешка". Винаги когато той присъства е възможно да се установят пропуски, които пък да доведат до финансова корекция.