Симеон Цветков стопанисва северния плаж в Бургас от началото на 2019 година. Определя тазгодишния летен сезон като силен. Как се управлява толкова голям плаж, какви туристи идват в Бургас и с какви проблеми се сблъскват от екипа на Цветков? Интервю на Грамофона нюз.

Г-н Цветков, в разгара сме на Лято 2021 г. Как Ви се струва натовареността на морската ивица спрямо изминалите две лета?

Разликата между последните две лета е от небето до земята. Със сигурност този сезон не може да се сравни със сезона на 2019 година, но е доста по-добър от този на 2020 г. Ако направим съпоставка с 2019 г. обаче, сегашният сезон е малко по-слаб.

Северния плаж в Бургас всъщност е доста голям. Как успявате да го поддържате?

Ние започнахме работа точно преди две години. Отне ни технологично време да вкараме плажа в перфектен вид. Летовниците, които миналата година останаха тук, видяха как върви промяната на северния плаж. Видяха, че това вече не е онази морска ивица, която по-възрастните бургазлии помнят от тяхното детство като един социалистически плаж със застаряващи обекти и с железни ръждясали чадъри навсякъде. Към днешна дата плажът има доста по-приветлива визия, предлагаме различни видове услуги и атракции. Може да се каже, че ние го възродихме.

Северният плаж в Бургас е един от най-големите в България. Поддържа се с непрестанен къртовски труд и с много инвестиции. Десет души го почистват постоянно, като отделно от това всяко едно от заведенията има задължението също да се грижи за зоната пред него.

Още през миналата година осъзнахме, че техниката, която използваме, е недостатъчна за почистването на пясъка. Затова от тази година работим с по-сериозна техника. Учим всичко в движение, докато стигнем до правилния избор и започваме да получаваме отзиви, че плажът наистина е много чист.

Това за мен е едно от най-важните неща, когато човек дойде тук. Мисля, че за момента се справяме много добре. Плажът е и много добре обезопасен. Работят 26 спасители, медицински екип, лекари, реаниматори. Всички те се грижат за сигурността и спокойствието на летовниците.

По колко време прекарвате на плажа и какво Ви казват хората, когато се срещнат с Вас?

Аз съм постоянно на плажа. Случвало ми се е не един път хора да ме срещат и да ми казват, че плажът е станал много хубав и че не са го виждали така от доста години. Това е висока оценка на работата ни, може само да ни радва и да ни дава допълнителен стимул на работа.

Колко заведения отвориха тази година и в какви отношения сте със стопаните им?

9 са по-големите заведения, които отвориха това лято на северния плаж. С всички имаме доста добра комуникация. Миналата година, когато влязохме в пандемична обстановка, за всеки имаше корекция в цените на услугите, които заплащат към нас.

Направихме го не само защото сме хора, но и защото, ако не влезеш в положението на човека, който стопанисва определено заведение, той просто няма да може да изкарва пари. Като не може да ги изкара, той просто ще затвори. Стопаните на заведения се допитват постоянно до нас и ние гледаме да ги подкрепяме и разбираме.

А те какви проблеми срещат?

Бичът на сезона тази година за тях беше недостигът на персонал. В момента, ако отидете на едно заведение, ще платите за бутилка бира 4 лева. Прогнозирам обаче, че ако има следващо затваряне заради вируса, за да може заведението да плати всички разходи, бирата няма да остане вече със старата си цена, а ще бъде 8-9 лева.

С тази пандемия и забавени доставки всичко поскъпна. Инфлацията ще бъде огромна. Дори се чудя как заведенията успяват да работят на толкова ниски цени. Прави ми впечатление, че хората, които са в бранша, не работят спокойни както преди, а са много притеснени.

Казвате, че сте коригирали техните наеми миналата година, сега пуснахте безплатни чадъри и шезлонги. А излизат ли накрая Вашите сметки?

Ооо, ще минат още години, докато избием инвестициите, които сме вложили. Със сигурност не ни е лесно в пандемията, когато с понижен приход трябва да поемеш разходите. Въпросът е, че успяваме да се справим с разходите. Разбирам, че вирусът, който се разпространява, е много заразен, но искрено се надявам да ни оставят да работим.

С какви оплаквания Ви търсят най-често туристите?

Масово явление е туристи да искат да си заплатят за шезлонг и чадър. Настояват, макар те да са безплатни, да си ги ползвали само за тях. Притеснявало ги това, че като отидат да обядват, после други ще ги заемат.

Преди дни ми разказаха за случай на мъж, който поискал да направи същото, но категорично му отказали. Тогава същият обявил, че ще си купи шезлонг от магазина и дори помолил от заведението да му го пазят. Човекът просто щял да е спокоен, че като дойде на следващия ден, ще има къде да легне.

Има ли напрежение между туристите за шезлонги и чадъри?

Миналите лета идваха хора и казваха, че където има шезлонги, те не искат да ги използват. Тази година отново идват почиващи на същите тези чадъри и питат защо няма шезлонги.

За Лято 2021 г. направихме допълнителни инвестиции в чадъри и шезлонги, но все пак имаме и ограничения в площта, която ползваме. Не можем да разположим чадъри на целия плаж, макар и те да са безплатни, защото заетата зона не може да бъде повече от 50 % от плажа.

Срещате ли проблеми в свободната зона?

Всъщност да, много по-сериозен е проблемът именно в свободната зона. Следейки за спазването на мерките, стъпим ли на свободната зона, все едно стъпваме в друга държава. Ако отидеш да направиш забележка, че примерно не могат да се струпват много хора или че не може някой да бъде с кучето си на плажа, веднага усещаме отпор от хората. И чуваме редовно: „Ти ли ще ми кажеш на мен, аз идвам тук от 20 години!”

Прави впечатление, че последните 2 години инцидентите с туристи понамаляха. Така ли е и сега?

Да, в интерес на истината и тази година е така. Случвало ми се е да разговарям със спасители на плажа и да виждам как те многократно свирят на мъж да излиза от водата. След поредния сигнал накрая влизам и аз, за да разговарям с него. Не мога да го оставя в морето, като виждам, че е влязъл до кръста във водата, на червен флаг и с 4-те си деца. Да, той отказваше да излезе, което беше риск за всички.

Вие сте от София. Какво научихте за бургаския плаж от местните хора?

Имах възможността да науча части от историята на плажа. Чувал съм за Евиния плаж, за оградата с дупките, къде са прескачали, как са влизали хората на плажа, когато е било платено само да стъпиш на него. Като се говори с хората, наистина може да се чуе много история – защо например пясъкът тук е черен, затова, че е наситен с магнетит и е много полезен за костите и ставите.

Пътували сте на много места. Каква оценка бихте дали на бургаския плаж?

Обикалял съм курортите в Гърция и Испания и не виждам с какво отстъпваме. Надявам се след сезона да имам възможност да пообиколя, за да видя за някакви идеи, които да приложим тук.

Пожелавам на всички да са здрави, пожелавам да работим, за да можем да надграждаме това, което сме постигнали. Оценката ми за плажа е - добре сме, вървим към по-добре и може още повече.