Инж. Стефан Бонев Стефанов е роден на 15. 10. 1957 г. в Камено. Завършил висше образование през 1984 г. във Варна, специалност "Машинен инженер".
От 1991 г. до 1999 г. е кмет на община Камено. От 1999 до 2007 година е председател на Общинския съвет. От 2007 година той е начело на местната администрация. Наесен Стефан Бонев ще се бори за пети мандат. Интервю на Gramofona.com с кмета на Камено.
Г-н Бонев, като кмет на община Камено имате четири мандата зад гърба си. Ако спечелите, Ви предстои пети. Какви са очакванията Ви за изборите и смятате ли, че ще спечелите?
- Аз винаги се кандидатирам на изборите, за да победя. Работя от 1986 година в община Камено и през всичките тези години съм се стремял да бъда честен с моите избиратели. Това е рецептата, която препоръчвам на всички кметове. Да не ги е страх да се срещат с хората, да не избягват неудобните въпроси, които ще им зададат и когато обещават, да обещават неща, които са реални и изпълними. През всичките тези години съм се стремял да правя точно това.
Защо се кандидатирате за пети мандат?
- Защото има неща, които с моя екип сме начертали и искаме да ги следваме и изпълним.
Кои ще са първите проблеми, срещу които ще застанете през новия мандат, ако го спечелите?
- Програмата на екипа вече е готова и очакваме с нетърпение да бъде отворен новият програмен период за реализацията на нови проекти. Не е тайна, че средствата, които се получат чрез европейските програми, доста добре се отразяват на нашата община. Сериозен проблем е състоянието на държавната пътна инфраструктура. Тук не говоря за общинските, които са малко, от Русокастро до Константиново, от Полски извор до Черни връх, на които непрекъснато правим поддръжа. Има обаче държавни пътища, на които от седем- осем години не е слагана нито лопата асфалт. Държавата отделя повече време на строителството на магистрали, което е важно, но оставя на заден план междуселищните пътища. Те също са много важни, защото народът се движи по тях. Диалогът в тази посока трябва да продължи и ние кметовете трябва да настояваме. В Националното сдружение на общините говорихме да има по-балансирано ремонтиране на междуселските и междуградски пътища.
Беше ли успешен последният Ви мандат?
- Видимо да. Обликът на града се промени с реализирането на проект за десет зони - подмениха се зелени площи, тротоари, преасфалтира се, смениха се водопроводните тръби. Хубаво ми е когато чувам хората да изказват мнение, че сме добре подредено градче. Това е мотивът ми да кандидатствам отново за доверието на избирателите.
Какво ви казват хората като Ви видят по улиците, искат ли Ви за пети мандат?
- Една голяма част от тях са го засвидетелствали през годините, когато съм бил избиран за кмет. Естествено ще има хора, които ще са опоненти. Това е демокрацията. В крайна сметка ние сме на политическия пазар, излизаме със своите виждания за развитие на общината и хората трябва да преценят кой може да ги осъществи.
Познавате ли сегашните си опоненти и силни ли са кандидатурите им?
- Познавам се с г-н Желю Вардунски, който е издигнат от ГЕРБ и Реформаторския блок. В предишните мандати той беше общиснки съветник, ръководител е на групата на СДС в предишни мандати. Мисля, че всяка кандидатура е достойна за уважение, всеки има своето право да кандидатства. В крайна сметка хората са тези, които ще изберат кой да ръководи тази община.
Какво му липсва на Камено?
- На Камено, а и като цяло в страната проблемите с безработицата са много сериозен въпрос. Хубавото е, че последните четири години привлякохме доста сериозни фирми, които развиват бизнеса си в Камено. Инвестициите за последните четири години възлизат на над 30 милиона лева. В това число не слагам фотоволтаичните паркове, които са сигурно над 50 милиона лева.
Камено е първият град в Бургаска област, който се газифицира, имаме добро водоснабдяване, пътните връзки са добри и поради тези неща се създават условия тук да дойдат инвеститори. Освен това в Камено се плащат едни от най-ниските данъци. Това подпомага бизнеса и ние на това разчитаме.
Очаквате ли мръсна кампания и удари под кръста?
- То се започна, но аз съм свикнал с това.
Това пречили Ви или напротив се амбицирате още повече?
- Това ме стимулира точно така да не се работи. Не може да се каже, че кметът загроби 700 000 лева. Ние изплатихме 400 000, остават още 300 000 по споразуемние, което Общинският съвет е приел заради нещо, което държавата направи. Фирмата преди година и половина правилно ни осъди, защото държавата не си изпълни договора. Разбира се ние сме завели дело и ще осъдим България, както ще направят и останалите 27 общини в България по програма „САПАРД“, които бяха ощетени. Който беше осъден по-рано, вече си взе парите. Нас ни осъдиха миналата година и ще си вземем парите по-късно с лихвите. Въпросът е друг, че трябва да има корекност в отношенията и договорите между общините и държавата. Ние не бива да сме потърпевши, защото ако ние сме добре и държавата ще е добре.
Българският народ живее в българските общини и тази моя теза за реална децентрализация и обръщане внимание на общините като първата клетка на обществения живот, която е най-близо до хората, трябва да се осъществява.
Не може една малка община като Камено в бюджета си тази година да има около 200 000 дофинансиране на държавна делегирана дейност. Т.е държавата ти е поръчала да свършиш нещо, но не си плаща затова. По този начин ощетяваме местния бюджет най-вече в строителната програма.
Намаля ли престъпността в Камено?
- Кражбите в интерес на истината имат генезис и то след икономическата стагнация след 2009 година. Липсата на икономическа активност в нашите граждани, липсата на доходи, създаде тези предпоставки. По дании не сме по-различни от останалите общини по отношение на престъпността. Хубавото е, че в последно време има спад на тези посегателства. Не е тайна, че една голяма част от населението търси прехраната си в Гърция, Италия и Испания. Малка България и в частност Камено се явява спонсор на богати икономики като им предоставяме готови специалисти, за които те не са дали и една стотинка.
Г-н Бонев, часовникът над общината е спрял на 5.50 часа. Стои развален от доста време, защо не го оправите?
- Часовникът е стар, механичен. През 1994 година, на предни мандати го бях възстановил, но изглежда трябва да се смени целият мехнизъм. Ще потърсим специалисти, за да го поправим. Времето не трябва да спира!
Какво пожелавате на хората в Камено?
- Пожелавам им да са здрави, защото това е залог на просперитет на всяка една община. На младите хора пожелавам да работят и учат за доброто на общината и когато завършат да се връщат тук, защото те са хората, които могат да я вдигнат, така че тя да се развива.