Снежина Маджарова е депутат на ГЕРБ в 42-рото Народно събрание. По образование е юрист. Преди да влезе в парламента, Маджарова беше председател на Общинския съвет в Бургас. Известна е с бързата си мисъл и остър език, от който най-често страдаше местната опозиция.

- Вече близо месец сте в парламента.  Каква е разликата между Народното събарние и Общинския съвет?

Много малка разлика виждам като процедури и практики. В общи лини правилника на Общинския съвет следва в известна степен правилника на Народното събрание. За съжаление докато тук се стараех стриктно да следвам правилника за работа, ръководството на парламента допуска сериозни пропуски, а правилникът се прилага изключително субективно. На мен не ми харесва, че имайки своя функционален имунитет депутатите говорят каквото си пожелаят от трибуната.

Говорят абсолютни измислици и за това не носят отговорност. Нещо, което за мен е една от причините да се наслояват в обществото негативни оценки към определени политици. В местния парламент съветниците носят отговорност и донякъде се съобразяват какво говорят. Имат спирачка. Този функционален имунитет сигурно е необходим, но за мен е една от злините по отношение на поведението на депутатите.

- Още със старта си 42-то Народно събрание започна със скандалите.

За мен е необяснимо как с общ брой 240 депутати могат да се приемат решения и да се избира правителство с мнозинство от 61 народни представители. Това е ¼ от депутатите и категорично променя очакванията и нагласите на избирателите. До момента хората не бяха наясно какво се случва в Народното събрание. Едва сега имаше медийно и публично на работата. Новият правилник дава абсолютна свобода на ръководство да прилага правилата така, както реши. Този субективизъм води до неприемливи за обществото решения.

- Говори се за предсрочни парламентарни избори, Вашата партия прогнозира нов вот наесен?

Лидерът на партията Бойко Борисов заяви ясно решението на ГЕРБ и ние всички изразихме несъгласието си с това, което се случва. Вотът се подмени. За мен лично проблемът дойде от слабото представне на десните партии. Сега само ГЕРБ е дясна партия и е без подкрепата на други подобни формации. Останалите партии в парламента

се съюзиха на коренно различна основа. Прави ми впечатление, че всичко, което беше обещано по време на предизборната кампания вече е забравено. Говори се за абсолютно други неща. Започва да се обяснява как това, което са обещали не може да се изпълни, защото са заварили еди какви си неща. Нещо, което абсолютно не е вярно. За мен тези три партии много серизоно излъгаха българските граждани.

- Вие искате касиране на изборите. В този случай какви са последиците и какво се случва с решенията, които Народното събрание е приело до момента?

Всичко това остава. Няма как да се заличат правните последици на това, което се е случил, но занапред съответно 42-то Народно събрание ще трябва да прекрати съществуването си. Отново ще се назначи служебно правителство и ще се организират съответно нови избори.

- Очаквате ли Конституционният съд да се произнесе във ваша полза и да уважи жалбата на ГЕРБ?

За мен като юрист е интересно какво ще е решението на КС, защото още през 1997 год. той се е произнесъл какво представлява агитацията в деня на размисъл. Тогава Конституционният съд прие, че това е серизоно нарушение на правилата и не е приемливо. Ако не се уважи нашата жалба, това ще бъде интересен сигнал към обществото. Ще излезе, че законите дори и да са написани и да има правила, тези правила могат да се нарушават в името на някакви други интереси. Нещо, което е абсолютно неприемливо.

Ние очакваме категорично да се касират резултатите по отношение на проведените в Турция много сериозни изборни нарушения. Така че вероятно ще има частично касиране по отношение на тези мандати и преразпределение. За първи път в София има трима депутати от ДПС, което е недопустимо.

- Защо се стигна до тази ситуация?

Моята логика е, че в София традиционно се гласува за десните партии и по този начин се отнеха от гласовете на софиянци. Целта не може да оправдава средствата. Не може да се толерират закононарушения, за да обосновем някакви интереси. Интересът на българските граждани е тези, които пишат законите да ги спазват. Не може депутати, които искат и твърдят, че всичко трябва да е законосъобразно да смятат, че изборите не трябва да се касират заради други интереси. Не, Конституцията и законът трябва да са над всичко.