От 2010 година  насам Севдалина Турманова оглавява първото регионално представителство на БАН в Бургас. Омъжена е, има две деца - син и дъщеря. Турманова бе зам. областен управител на Бургас в кабинета на Бойко Борисов. На 4 юли Бургас се сдоби с регионален център на Българска академия на науките/БАН/. Центърът се помещава на булевард "Демокрация" №6, в сградата на Професионална гимназия по автотранспорт в Бургас. Регионалният център на БАН в Бургас ще бъде ръководен от Севдалина Турманова. С какво ще допринесе създаването на регионалното представителство на академията в Бургас? Интервю на Gramofona.com със Севдалина Турманова.

Г-жо Турманова, от кога функционира регионалният академичен център на БАН в Бургас?

- Регионален академичен център на БАН в Бургас е създаден през 2010 година, благодарение на подписано споразумение между Общината и БАН, представляна от тогавашния председател Никола Съботинов. Създаване на регионално представителство на академията в Бургас е свързано с необходимостта и възможността да се обърне академичната общност и научните изследвания в полза на проблемите на Бургаския регион и  гражданите. В последствие за нуждите на регионалното представителство областна администрация отдаде държавен имот в управление на БАН и Общината. След това със съвместни средства бе извършен ремонт на сградата с изключителната подкрепа на кмета Димитър Николов и Общината.

Какво ще се случва оттук нататък?

- До момента в годините сме провели множество работни срещи, по-малко проекти, свързани с енергийна ефективноист, съвместни изложби, научни форуми, пленери, симпозиуми. Съвместно работим с двата университета по докторски програми и обучение на магистри, съвместни проекти.Надявам се и занапред да е така.

За какво е важно да работи регионалният академичен център?

- Много важо е региналният академичен център да работи не само в общината, но и за цялата област. Затова през годините насочихме усилията си в тази посока. Имаме съвместно споразумение с Община Приморско по съвместни проучвания на Маслен нос, където институтът по океанология на БАН има база.

 Последното споразумение, което подписахме, бе с Община Поморие. След проведени работни срещи Общински съвет Поморие реши мониторингът на Поморийското езеро, което от миналата година е в управлението на Общината, да бъде възложено на института по обща и неорганична химия. Става въпрос за пълни излседвания на състоянието на вода, лечебна вода, фауна, флора.

Какво е предимството на науката в наши дни?

- Науката не трябва да бъде капсулирана сама за себе си. Всичко, което учените правят, трябва да бъде достъпно за обикновените хора. Не напразно професор Съботинов преди 4 години постави въпроса, че БАН трябва да изнесе своите постижения в регионални центрове и те да бъдат като медиатори между голямата наука, институтите и обикновените граждани.