Петър Кънев е депутат на БСП от Бургаски многомандатен избирателен район. Той оглавява постоянната комисия по икономика в парламента. Интервю на Gramofona.com

Г-н Кънев, справя ли се страната ни с кризата, която предизвика пандемията от коронавирус?

Много трудно може да се даде еднозначен отговор на този въпрос. На пръв поглед не се справи, защото резултатите, които виждаме го показват. Първите мерки на правителството бяха правилни, но някъде в средата на годината се загуби темпото за работа в тази криза и виждаме докъде я докарахме. От друга страна, явно това е проблем не само на нашето правителство, защото подобна е ситуацията във всички съседни нам страни. Истината е, че цели отрасли от българския бизнес са в колапс. И най-вече отрасълът, който най-много интересува нас в Бургаска област – туризмът.

Летният туризъм като че ли успя да избегне най-тежките прогнози. Смятате ли, че има шанс и за зимния?

Не виждам никакъв оптимизъм по отношение на това, което се случи с летния туризъм. Тези 12% от Брутния вътрешен продукт, които осигурява българският туризъм не могат по никакъв начин да бъдат наваксани от българските туристи. Когато ти загубиш половин милион руски туристи, един милион немски туристи, половин милион британски туристи, половин милион скандинавски туристи, няма как българинът, с това че напълни най-вече Южното Черноморие, да възмезди загубите. Що се отнася до зимния туризъм, аз не съм въобще оптимист след като държави като Германия, Австрия, Швейцария затвориха зимните си курорти. Но пандемията е нещо уникално.

Аз съм човек със сериозен опит и години и март месец не вярвах, че това нещо ще продължи толкова дълго и толкова тежко. Всички ние разчитахме, че лятото, подобно на грипа, ще отшуми.  Оказа се, че нещата са много по-сериозни. Дали е изкуствен, или естествен вирус, един Господ знае, но показа, че е нещо много сериозно. От една страна той заздрави и то сериозно позициите на доста от политическите лидери в Европа. От друга страна, Тръмп падна именно заради пандемията. Така че, еднозначна оценка не бива никой да дава.

В последните два месеца постоянно се говори за нови и нови мерки в подкрепа на бизнеса. Коментират се стотици милиони, които се отпускат. Адекватни ли са мерките и има ли ефект от тях?

Българският бизнес остана малко в страни под лозунга „Дайте да спасим най-напред здравето“. Цели отрасли не виждам как и кога ще се възстановят, говоря специално за туризма и транспорта. Аз лично смятам, че единствено мярката, през която се отпускаха безвъзмездните пари за микро и малките фирми, проработи. Само това работи. Трябва да ви кажа, че има сериозни упреци към управляващите. Особено по отношение на Банката за възстановяване и развитие. Банката се хвали, че отделя 1 млрд. лева и ги дава на търговските банки.

Първо, търговските банки нямат никакъв интерес към този милиард, защото са пълни със спестявания и пари. Второ, процентите са толкова ниски, че и бизнесът не се е юрнал и трето, много тежки са условията. Такава бюрокрация, такива изисквания има от страна на банките, че бизнесът се отказва. Второто добро, което стана е мораториумът върху кредите. Самият факт, че 8 млрд. лева бяха разсрочени, а в същото време само 180 млн. лева бяха в помощ на българския бизнес показва, че съотношението е убийствено лошо по отношение на мерките на правителството чрез Банката за развитие.

Каква ще е икономическата ситуация през новата година, според Вас. До колко корона кризата ще продължи да доминира?

Ако дам еднозначен отговор ще бъда като гадателките. Има бизнеси, които вървят със страшно темпо напред – куриерските фирми, фармацията, електронната търговия, големите търговски вериги, производството и продажбата на почистващите материали. От друга страна данните, които има за индустрията показват малък спад, особено в областта на износа. Преди три години България постигна добър успех – над 50% от Брутния вътрешен продукт се дължи на износа. И когато нашата икономика е вързана над 80% с европейската, а европейската икономика закъса и при нас ще има същите проблеми. На този етап спадът за Германия и други западни държави е между 5 и 10%. Данните показват, че и при нас така върви. Сега погледите са вперени във ваксината, но не знам тя доколко ще спаси положението.

Как работи парламентът в условията на постоянни протести и извънредно положение? До колко беше комфортна тази ситуация за Вас от опозицията? 

Когато си в опозиция никога не се чувстваш комфортно. Протестът беше изключително силен. Просто историята с чекмеджето и тази с нахлуването на прокуратурата в Президентството бяха капките, които преляха чашата на недоволството. Истината е, че обществото има умора от управляващата партия. ГЕРБ омръзна на всички и това е обяснимо. Когато си 12 години на власт, просто омръзваш. Като добавиш и корупционните скандали - нещата се взривяват. На България й трябва съвсем друго развитие. В последните 10 години има пълен застой на реформите.

За съжаление всеки един бранш, който писнеше, всяко нещо, което мъчеше да се променя, се отказваше от премиера. Вие виждате, че това е най-добрият ни премиер – който го хване за нещо и той дава пари за всичко. И приключват с реформите. Имаме нужда от реформа в здравеопазването, образованието. Данъчна реформа – прогресивното подоходно облагане- това не е лева-марка. Кристалина Георгиева го препоръча, Симеон Дянков го препоръча. Трябва да се направи административна реформа, това е едно обрасло образувание със стотици агенции и структури.

Дигитализацията поне започна да мърда покрай пандемията. Всяко следващо правителство, независимо от коя политическа сила е, трябва да знае, че няма да има дълъг живот, защото трябва да проведе много спешни реформи. А реформите са нещо, което не се харесва. Във всяка една система статуквото се опитва да си запази периметъра на работа и да няма никакви промени. Това е съвсем нормално и за това е необходима политическа воля.

Трябва да има национално съгласие поне на големите парламентарно представени сили, защото всякакви промени трябва да минат през парламента с промяната на много закони. А в парламента, аз съм свидетел, нямаш ли мнозинство от 140-150 човека много трудно стават промените. Започват изнудванията на малките коалиционни партньорчета.

С какви чувства се разделихте с 2020 година?

Повечето българи мислят негативно за изминалата 2020. И аз мисля същото. Тежка година във всякакъв план – икономически и личен. Единственото добро за мен през тази година е в личен план, че станах дядо. Дядо на внук, който носи трите ми имена. Долу горе това беше единственото добро нещо за 2020 година.

Как посрещате и какво си пожелавате за 2021 година?

Позитивното е, че като всяка криза и тази ще отмине. Преживели сме къде къде по-тежки ситуации. Ние българите сме минали две национални катастрофи през миналия век. Трябват ни малко повече оптимизъм и една усмивка повече. И най-вече здраве, нищо друго не пожелавам. Здравето е най-важно, защото всичко друго може да се купи.