vodna1

Петър Йонов е старши треньор на отборът по водна топка "Черноморец". С него разговаряме за успехите на клуба, финансирането, базата в Бургас и още много други интересни теми.

- Г-н Йонов, сезонът във водната топка приключи. Каква е равносметката?

- Тази година клуб по водна топка „Черноморец” участваше с шест отбора в националното първенство. При децата завършихме на трето място, при момчетата набор 96г, се класирахме първи-шампиони на България. При юношите младша възраст, родени 94та-95та година, се наредихме втори. При юноши старша, набор 92г,  пак сме втори. Отборът на девойките, който се състезава за първа година, завърши четвърти. При мъжете сме девети, а за купа България сме осми.

- Как стоят нещата с мъжкия отбор на „Черноморец”?

-Като се погледне самия факт, че сме сформирали мъжки отбор, е едно солидно постижение. Трябва да се има в предвид, че мъжкият ни тим е съставен от млади състезатели, продукт на бургаската школа. Само преди година, се колебаехме дали да правим мъжка формация, дали ще се получи. Важното е, че сега вече имаме мъжки отбор. Момчетата израстват постепенно. Преходът за тях е много труден. Истината е, че вече няма страх у нашите състезатели и нещата се развиват доста динамично. Например при срещи с отбори, които ни биеха с по 10 гола, сега едва ни побеждават. Трудно се прави мъжки отбор, но той е крайно необходим. Освен това е и престижно.

- Какви цели сте си поставили за през новия сезон?

- Новата година предвещава да бъде интересна. Има едно изравняване на силите. Като задача в „Черноморец”, ще се постараем да съхраним постигнатото до този момент, ще се продължаваме да мотивираме нашите състезатели да спортуват, за да може да продължи това развитие. Нашата цел е клубът да продължава да се развива и да се задържи като фактор в българската водна топка.

-Как решихте да сформирате отбор и при девойките?

- От самото начало имахме намерение да направим отбор при девойките. Женската водна топка в световен мащаб се развива с бързи темпове и ние искаме да сме в крак с тенденциите в нашия спорт. Едва тази година, обаче успяхме  да реализираме тази идея. Тя нямаше да бъде възможна без помощта на плувен клуб „Метропол”, с който се договорихме за размяна на състезатели. На пук на всички дрязги и препирни по бургаските басейни, ние показахме че нещата могат да се случат. Надявам се, че веднъж завинаги поставихме край на конфротацията между плуването и водната топка. В крайна сметка успехите са за града. Ние се радваме на успехите на плуването и е нормално плувните клубове да се радват на успехите на водната топка.

vodna2

- „Черноморец” е сравнително млад клуб. Когато започвахте преди три години очаквахте ли успеха да дойде толкова скоро?

- Тези успехи са плод на организацията, която успяхме да създадем. С подкрепата на Община Бургас, родители, спонсори и много труд постигнахме това, което си бяхме набелязали. В „Черноморец” настройката е винаги за победа. Поставяме си високи цели и се стремим да ги изпълняваме. Истината, е че форсирахме малко нещата, беше напрегнато. За кратки срокове успяхме да си заемем мястото. Всичко това се дължи на много амбиция и натискане, в преследване на целта, бързо да се изгради едно силно поколение ватерполисти. Показахме на какво е способна бургаската водна топка. Без опит и традиции, ние се превърнахме в клуб, с който всеки се съобразява.

- В какви отношения е „Черноморец” с останлите клубове?

- Нашият клуб се намира в една конкурентна среда. Не мога да кажа че има вражда между „Черноморец” и някой друг клуб. Даже напротив, помагаме си. Всеки върви по свой път. Уважаваме останлите отбори, както и те уважават нас. С „Локомотив” сме преки конкуренти, но си имаме респекта. В регионален мащаб контактуваме с „Черно море” Варна. Каним ги на контролни мачове, на турнира за купа Бургас. В международен аспект имаме връзки с румънския „Динамо” Букурещ. От тях черпим опит и информация за отношението към спорта. Това е добре за развитието на отбора. Не трябва се капсулираме, защото това не помага на развитието.

- Няма как да не ви попитам и за съдийството в първенството?

- Както знаете водната топка е съдийски спорт с най-много правила. Един съдия е длъжен да бъде преди всичко морален човек. Неморалният съдия може да направи големи поразии в отношението на младите към спорта. Чувството за справедливост е много силно при по-малките състезатели. Не е страшно, че един съдия не е научен или греши. Страшно е като се държи така, че да подкрепя определен отбор. Това си проличава и е крайно време това нещо, да бъде осъзнато от съдиите. Има много почтени хора сред българските съдии. Наскоро се проведе курс за съдии, на който участваха и четирима бургазлии. Съдийската колегия е с ново ръководство. Нейн председател стана Матей Попов, един възпитан и почтен мъж, който със сигурност ще повлияе положително на съдийството във водната топка.

vodna4

- Как стои въпросът с финансирането?

- Крайно време е водната топка в България да мине на някаква полу-професионална система. Така ще успеем да задържим състезателите, ще ги мотивираме и те ще си вършат по-добре работата в басейна. Ако не се направи нещо

по въпроса, по басейните ще продължат да се подвизават състезатели с вид на теляци, в пределна спортна възраст. Имаме добрия пример на волейбола, на баскетбола. Нещо, което трябва да постигнем поне на 40 процента. Водната топка е  държавен спорт. ВУЗ-те трябва да се намесят в подпомагането на спорта като цяло. Какво става с университетския спорт? Справка-произволно избран университет в САЩ. Трябва да се намесят и други министерства и ведомства. Те имат богат резерв. Не може да се кара само на базата на емоции, работата се обезсмисля. Ако водната топка в България получи професионален статут, нещата ще се управляват по-добре, ще има по-малко напрежение. Засега разчитаме на общината и няколко дребни спонсори.

- Според вас, покрива ли базата в Бургас, изискванията на клубовете по водни спортове?

- Новата база, с която разполагаме вече в нашия град е добре дошла и асболютно навреме. До сега бяхме трагични, нямаше условия за тренировки. С новият басейн във Флората, тези неща се промениха. Атмосферата на подготовка е съвсем друга. Има, разбира се някои дребни забележки, но имам уверението на директора на ОП „Спортни имоти, паркинги и гаражи”, Живко Иванов, че те ще бъдат остранени скоро. Проблемът е подготовката ни през зимата, поради наличието на само един закрит басейн, който не става за водна топка. За цялостното развитие на плувните спортове в Бургас, смятам че е необходимо едно голямо съоражение. Един закрит басейн с олимпийски размери, ще покрие нуждите на града. По този начин ще обогатим и спортния календар през зимата. Ще станем домакини на състезания. Няма да ни се налга да пътуваме често до София, а напротив-софииските клубове ще пътуват до Бургас. С нетърпение очаквам да направят и един солиден басейн извън Бургас. Не е редно всичко да лежи на плещите на Община Бургас. По южното черноморие всяко лято за необходими около 2000 спасители за 500 басейна. Нито един, обаче от тези басейни не е пригоден за спорт. Освен в Бургас. Какво се случва в останалите общини? Нека да вземем за пример и северното черноморие. В Кранево бе изграден един сериозен плувен комплекс, а руският тим „Щурм” закупи басейна в Каварна и го превърна в един  модерен център за подготовка на състезатели по водна топка и плуване. Питам къде са басейните в Обзор, Несебър, Царево, Приморско, Созопол? Необходимо е да се обърне по-сериозно внимание на плувните спортове. Имаме един огромен контингент от млади хора, който не се използва и развива. Инвестицията за един сериозен плувен басейн с олимпийски размери е голяма. Но ефектът от реализирането на подобен проект е социален и икономически. Ще идват чужди отбори, ще правят подготвителни лагери при нас, туристическия сезон ще се удължи. Начинът на живот ще се подобри. Ще се организират се състезания, които правят реклама на града, обогатява се спортния календар, привличат се хора. Осигурява се качествена подготовка на състезателите, което спомага за успехите.

- Какво ще кажете за националния отбор?

- Представянето на националния ни отбор по водна топка не ни задоволява. Сега играем квалификация за европейско първенство. В една група сме с Португалия, Словения и Германия. Изиграли сме два мача и имаме две загуби. Защо се получава така ли? Картината не можеше да бъде и по-различна. В навечерието на прехода имахме резултати. Станахме четвърти на световно. Винаги бяхме в десетката. След това всичко тръгна надолу. От тука нататък ролята на този тим е да утъпче пътеката за по-младите. Ние ще си изпием тази горчива чаша. Ако имам някаква забележка към националния селекционер Стоян Александров, от тя е да залага по-смело на младите състезатели. Основното обаче е да разчитаме на родни състезатели. Нека да запазим облика на българския тим.

- Спортуват ли достатъчно  децата в днешно време?

- Напоследък децата се привличат към спорта все по-трудно. Навъдиха се много шарлатани, които привличат децата към чужди на нашия бит спортове. Те променят представата на хората за това, какво е спорт. Училището трябва да играе водеща роля за спорта сред младежта. Много често чувам: „Тренер имам урок по география, по биология, нямам време да спортувам...”. Спортът в училището не се толерира особено. Какво да направим? Да започнат учителите по физическо да дават частни уроци ли? Погледнете днешните деца. От толкова компютри, кафета и уроци те са се изнежили. Водят застоял начин на живот. Напоследък при нас идват деца с антикординация, половин година събуждаме природата у тях. Децата ни са обездвижени и залежали, време е да се бие камбаната. Все пак в Бургас има училища, където спортът е важна част от учебния процес. Например в ОУ”Братя Миладинови” се работи добре. Но нека тези, от които зависи да се замислят. Такова ли бъдеще искаме? Тези деца, без спорт ще се превърнат след време в хора с диабет, неврози, наднормено тегло, ще бъдат податливи на стрес. От тях ли ще искаме да бъдат пълноценните граждани, които ще развиват страната ни? Липсва амбиция. Ако я няма в спорта, няма да я има и в училище и на работа и в живота.

- Кога са следващите мачове на „Черноморец”?

- Юношите младша възраст започват на 21-23 януари 2011та. Подготовката ни ще бъде малко нарушена, заради предстоящия ремонт на басейна в „Младежки дом”, но ще се постараем да се представим достойно. Готови сме на всякакви жертви, като знаем че е за по-добро. На читателите на вашия сайт пожелавам здраве и плувайте редовно!