Пенка Кирилова е директор на Регионалната дирекция към Агенцията по заетостта. Има ли драстичен скок на безработните в Бургас и региона заради въведеното извънредно положение в страната? Регистрирани ли са масови уволнения на служители в предприятия и фирми? Блиц интервю на Грамофона нюз с Пенка Кирилова

Г-жо Кирилова, има ли ръст на безработни в региона от 13 март, когато беше обявено извънредното положение, досега?

В периода 13 март - 02 април в бюрата по труда от Бургаска област са се регистрирали 2609 лица. През същия период на миналата година в бюрата по труда са се регистрирали 774 безработни.

През посочения период от началото на извънредното положение на първичния пазар са започнали 1296 безработни, регистрирани в бюрата по труда от Бургаска област. През същия период на 2019 г.  работа на първичен пазар са започнали 2045 души. През месец февруари 2020 г. започналите работа на първичен пазар на труда са 1042 лица от регистрираните безработни в област Бургас.

За областния център Бургас данните са следните: 1447 лица от община Бургас са регистрирани като безработни в периода от 13-ти март до 02 април 2020 г., за сравнение през същия период на м.г. са регистрирани 358 безработни.

Много ли са предприятията или фирмите, които са освободили повече хора или дори целия си персонал?

През месец март в бюрата по труда от област Бургас не са постъпвали уведомления за масови уволнения.

Има ли бум на записани служители в Агенцията по заетостта, свързани със сферата на туризма?

От лицата, ново регистрирани в периода 16.03 – 02.04.2020 г. в бюрата по труда от Бургаска област, които са заявили при регистрация, че са освободени поради кризата с коронавируса, около 50 % са освободени от сферата на хотелиерството, ресторантьорството и туризма.

Има ли бранш, в който е най-голям процентът на освободени от работа в региона?

По предварителни данни, от регистрираните безработни през м.март тази година, най-голям дял са били заети в икономическа дейност -търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети – 17,5% и хотелиерство и ресторантьорство – 17,5%. Следват секторите преработваща промишленост  – 9,2%; транспорт, складиране и площи – 5,8% и строителство – 5,1%.