Вълчо Чолаков е областен управител на Бургаска област. Кое беше най-голямото предизвикателство пред екипа на Областна администрация в Бургас за 2020 г.? Пред какви проблеми се изправи още институцията през изминалата година? Интервю на Грамофона нюз.

Г-н Чолаков, изпратихме изключително тежка година. Каква е оценката Ви за работата на местните власти?

Сложност и непредвидимост са думите, които най-точно описват годината. Обстановката е наистина необичайна, не само за нас, а и за целия свят. Това, което отчитам като работа на местно ниво, е изключителна мобилизация на всички налични ресурси и огромна мотивация да се справим.

Най-голямото предизвикателство пред нас бе, че се изправяме срещу напълно непознат „противник“, което наложи да изграждаме стратегия „в движение“. През цялото време търсим оптималните варианти. Стремим се да намерим баланса, да бъде запазен максимално икономическият живот в страната, но това да не бъде за сметка на човешкия живот.

Имаше ли инфарктни моменти при взимането на бързи решения?

В работата много често се налага да се взимат бързи решения и добрият управленец трябва да може да го прави. Но лично аз се стремя към друг начин на работа, а именно с екипа ми да предвидим всички възможни сценарии и начините за реакция.

Така прилагаме бързо предварително обмислени решения. Не съм от хората, които действат „на пожар“, защото в такива ситуации е по-вероятно да допуснеш грешка. За мен е важно винаги да имам предварително разработени „план А”, „план Б”, „план В”.

Реагират ли адекватно бургазлии на въведените ограничения и мерки?

Благодарен съм на всеки един човек, който спазва въведените мерки. Хората сме различни, имаме различно светоусещане, различна търпимост към това някой да се меси в начина ни на живот.

В случая важното е общото, компромисът и отговорността към другите. В една изцяло медицинска тема сме и трябва да се доверим на лекарите си, хората, без които е невъзможно да се справим и които правят невъзможното в момента.

В разгара на ковид кризата се заговори и за водна криза. Наистина ли има риск да останем без вода догодина?

Факт е, че засушаването последните 3 години доведе до пресъхване на много водоизточници- реките Камчия, Русокастренска, Факийска пресъхнаха. Това наложи да се търсят резервни. Язовирите Ахелой и Порой ще осигурят вода за 1 година в област Бургас, ако се наложи.

Докато говорихме за наводнения, изведнъж дойде суша. За пореден път стана ясно, че не можем да предвидим природата. Затова се връщам към това, което по-рано казах- моят начин на работа е да има предварително изграден алгоритъм на действие.

Нека да са ни изчистени реките предварително, дори да е суша, да имаме резервни водоизточници, дори в момента да вали. За да не се работи „на пожар“.  Да сме подготвени предварително и бъдещето да не ни изненадва. В момента много хора работим за предвидимо бъдеще. 

Закъсняха ли институциите и най-вече държавата в реакциите си за евентуалното безводие?

Работим по темата от момента, в който ВиК съобщи, че нивата на язовира тръгват надолу. Факт е, че режим на водата няма, а за алтернативно водоснабдяване институциите действат. Природата също помага.

 Имаше ли и други кризисни моменти, с които областната администрация трябваше да се справи през 2020 година?

Тази година приключихме цялостното почистване на канала „Вая“. С това решихме окончателно един проблем, който над 20 години  при най-малкото количество дъжд създаваше кризи. Успяхме да почистим редица критични речни участъци и дерета, където в миналото имахме сериозни бедствия.

Очакват ни избори в условията на пандемия. Ще успеете ли да организирате безопасен вот догодина?

Организационният процес по провеждането на изборите не е пряк ангажимент на областните администрации. Това, което зависи от нас във връзка с провеждане на консултации с партиите,  разпределяне на изборни книжа и техническо обезпечаване работата на изборната комисия, ще бъде изпълнено максимално безопасно. Провеждането на избори по време на пандемия в България ще е сложен процес, който трудно мога да си представя как ще се случи при пълна безопасност.

Считам, че е важно изборът на дата за провеждането им да бъде широко обсъден, като се вземе мнението на здравните експерти и изборните комисии. Важно е да се гарантира и правото на всеки българин да гласува, в ситуация, в която имаме задължителна карантина за болни и контактни лица това не би било възможно. 

Какво си пожелавате за новата година?

Здраве и по-бързо възстановяване на живота такъв какъвто беше преди пандемията!