- Много се изговори за Националния съвет на БСП, за изказването на лидера на партията и решенията, които взехте. Но като че ли най-ярко се открои темата за избори през юли. Какво е Вашето мнение?

Аз лично не приемам идеята за толкова срочни избори. Ясно е, че ще ги има, но те трябва да са в срок, който да позволи на институциите и партите да се подготвят. До тогава правителството трябва да продължи да работи нормално, защото има много натрупани задачи. Във всяко едно министерство има поне 4-5 задачи, които до края на годината трябва да приключат и те са във връзка както с новия програмен период, така и  с подготваката на бюджета. Правителството, според мен се справя добре в тази ситуация и трябва да продължи да работи, за да се решат важните проблеми.

- Може ли правителство, което вече е с поставен срок на годност да води преговори за еврофондовете?

По принцип България винаги, във всеки един момент има едно правителство. Това, че играчите в него се сменят е подробност. България винаги има българско правителство и трябва да има приемственост. Явно и в политическите партии няма яснота за датата на изборите. Ясно е, че правителството ще продължи да работи още известно време, но колко - трябва да решат партиите, които подкрепят кабинета. Президентът няма как да се намеси преди правителството да е подало оставка.

- Настроенията в областната структура на БСП след евроизборите какви са?

Резултатите са разочароващи определно. Но те са съизмерими с резултатите и в другите области. За пореден път доказваме, че евроизборите не са дразнител за нашите избиратели и те не излизат да гласуват. На всички евроизбори досега винаги имаме сходен резултат. Ако погледнем ДПС и техният резултат е съпоставим с кампаниите от 2007 и 2009 год. Явно по-ниската избирателна активност и мобилизацията на симпатизантите на ГЕРБ им дава преднина. Друг е въпросът, че никъде другате в ЕС резултатите от евроизборите не се обвързват със съдбата на управляващото правителство. В България беше направено така тълкувание. За първи път от доста време, в рамките на няколко дни се случват много  разнопосочни неща. Ясно е, че няма окончателна позиция в нито една от партиите. Включително и ГЕРБ, които искаха референдума за задължителното гласуване, но вчера не влязоха в Народното събрание.

- Как редовите социалисти в Бургаско приемат темата за задължителното гласуване? До скоро партията ви беше против, а сега лично Станишев заговори за това?

Не мога да дам точен отговор. Първо трябва да направим задълбочен анализ на това какъв ще е ефектът от подобно задължително гласуване. Както се вижда и в другите партии има разнопосочност. И ГЕРБ първо подкрепиха, а после дадоха лек отбой. Ако за легитимността на една власт е необходимо задължително гласуване, може да се въведе. Но има примери като Гърция например, там гласуването е задължително, а излязоха около 60%. Това не е решаващ фактор за избирателната активност и определено няма чудотворни решения, които да са лек в сегашната ситуация.

- Синдромът на коалиционния партньор. До колко се усети в Бургас и как повлия на резултата? Ще се наложи ли да се оправдавате пред изборите?

Евроизборите са национална кампания. Листата е национална и се гледа това, което се върши на национално ниво. Няма как на местно ниво, какъвто и организационен ресурс да хвърлиш , да постигнеш по-различен резултат от областите, с които се съизмерваш. В няколко по-малки области БСП печели, но Бургас е много по-различен регион, има различни фактори, които влияят.

- Днес имате Областен съвет. Какво ще обсъждате на него?

Ще обсъждаме резултатие от изборите, актуаланата политическа ситуация и решенията, които бяха взети на Националния съвет. Все пак не сме се събирали от преди евроизборите. Процесите са доста динамични и е хубаво да се чуе мнението на хората от областта.

- След Националния съвет се заговори, че се искат оставките на хората, в чийто ресор са местните структури. Че всъщност е тяхна вината за резултатите от евровота. Каква е комуникацията в БСП на ниво национална - местна организация?

Искания за оставки имаше не малко. И към председателя, и към Изпълнителното бюро. Органът, който може да реши въпроса за оставките е Коногресът, а не Националният съвет. Освен това, една оставка е личен акт. Трябва да е решение на лицето, чиято оставка е поискана.

- Но Националният съвет е мястото, на което се изговарят проблемите.

Да, за това и продължи 8 часа Съвета. Чуха се много мнения. Това е демократичното в нашата партия - всеки може да си каже мнението, дори и когато е в разрез с мнението на ръководтвото. Казаха се много истини и според мен този Национален съвет ще има продължение. Едно от нещата, около което се обединиха членовете е, че в скоро време трябва да се насрочи нов Национален съвет, на който да се вземе решение дали да има Конгрес. Това решение се обвързва и с датата на следващите избори. Ясно е, че по време на предизборна кампания не могат да се правят вътрешнопартийни избори или да се свиква Конгрес.

- Това означава ли,че на днешния Областен съвет няма да излезете с декларация, в която казвате: Искаме тази и тази оставка, или пък: Даваме подкрепата си за...?

Нямам представа какво ще решим. Областният съвет е колективен орган. Няма как едно лице, та дори и председателят да налага решения. Ще обсъдим всички теми и ако решим да приемем някаква декларация или призив, ще го направим.

- Да се върнем на предстоящите парламентарни избори. Традиция в Бургас е листата на БСП да не се води от местен човек. Ще искате ли този път бургазлия да е начело на кандидат-депутатската листа?

Аз като областен председател така или иначе съм задължен, но и моето мнение е да искам по-силно представителство на бургаските социалисти в листата. Защо не и за водач. Аз не си спомням от кога не сме имали местен водач на листата в Бургас, а при другите партии това е практика. Ако водачът е местен, нормално е да има по-голям стимул за избирателите.

- Каква е амбицията за депутатските места?

Ситуацията е динамична. Ние ще се стремим към максимално висок резултат.

- Можем ли да кажем, че все още сте на предизборна вълна?

Ситуацията е различна от тази преди 25 май. По принцип щабовете са постоянно действащи органи, които се активират преди и по време на избори. Де факто до преди две седмици бяхме на педали, все още се чувства емоцията, но хубаво е да мине малко време. Една кампания уморява и тези, които я правят, и избирателите. Самото излизане и влизане в избори не е добре и за самата държава.

- Избори 2 в 1 удачен вариант ли е? Беше застъпена тази идея, а после като че ли затихна?

Не мога да тълкувам какво се случва, защото първо се говореше за три варианта на предсрочните избори. После се цитираха конкретни дати, след това пък оставката на правителството се отложи. Какъв е шансът да се случат заедно? - Не мога да кажа. Аз съм убеден, че мнението на нашите общински организации е, че е едно да се прави кампания, било то парламентарна или местна, при настоящото правителство и настоящия министър на МВР и друго при едно управление на ГЕРБ и МВР министър Цветанов или негов дубликат. Гледахме три години как ГЕРБ правят избори.