Николай Тишев е областен председател на БСП в Бургаско. На последната отчетно-изборна конференция той беше избран и за лидер на общинската структура на партията в Бургас. Интервю на Gramfona.com.

 

- Г-н Тишев, какво е състоянието на партийната структура в Бургас?

Има, разбира се, какво още да се желае от гледна точка на кондицията, но това е нормално. Ние преди седмица избрахме Изпълнителното бюро, което прави първите си стъпки, предстои и избор на районни председатели. Така организационните промени (целия отчетно-изборен цикъл) ще приключи и ще преминем към действия, които да са насочени към политически инициативи на местно ниво.

- Какво предвиждате като промяна? До сега като че ли повече се чува за БСП – Бургас от работата на съветниците в местния парламент.

И така трябва да бъде. Избирателите не се интересуват толкова от това, което се случва  вътре в партийната организация, а от това, какво се предприема и реализира в интерес на бургазлии. Защото в Общинския съвет се обсъждат и решават проблеми, касаещи всички жители на община Бургас. От тази гледна точка вашата констатация ме радва. Това, че до скоро, част от информация-та от кухнята на БСП Бургас изтичаше навън, понякога ни е съзвадало проблеми. Една от целите ми като председател е вътрешнопратийните обсъждания да останат в рамките на бюрото или пленума.

- Това означава, че ще се капсулирате ли?

Не, това означава повече дисциплина сред членовете на колективните органи, т.е. когато се вземе решение с мнозинство, то става решение на цялата организация и се изпълнява от всички.

- Как ще затегнете дисциплината?

Като седнем, поговорим и се разберем. Тези, които имат желание и амбиции да работят, да се доказват и да се развиват ще намирят място в ръководните органи на организацията. Така, образно казано, повече хора ще се впрегнат в каруцата, за да я теглим заедно и  да се чустват ангажирани.

- След изборите се заговори, че трябва да подадете оставка като областен председател на БСП. Вместо това, Вие поискахте и лидерския пост в общинската структура.

Надявам се, че се налага да изяснявам този въпрос за последен път. Ролята на областния председател е координираща. Няма как той да спечели местните избори в някоя община, защото няма инструменти да наложи един или друг кандидат, както и да свърши предизборнта работа на дадената общинска партийна организация. Общинските конференции избират кандидатите за кмет, а Националният съвет ги одобрява. На местни избори областната организация може да помага, но не може да реши вота. Още повече, че нито една от общинските партийни организация (вкл. и Бургаската) не е поставяла този въпрос. Това беше коментирано на пресконференции като въпроси задавани от журналисти.

- Тенденцията обаче е БСП да губи в Бургаско все повече и повече.

Не е точно така. През 2011 год. на местните избори получихме 10 хил. гласа в община Бургас. През 2013 год. на извънредните парламентарни избори за нас гласуваха над 23 хил. избирателя. След това, през 2014 год., отново имаме около 10 хил. гласа. Т.е. ние сме способни да удвоим резултата си за година и половина и след това отново да се върнем на изходни позиции. Имаме потенциал, който можем и трябва да развиваме.

- Като говорим за избори, в Бургас Димитър Николов е фактор, който дълго време ще влияе на резултатите. Как можете да го преодолеете като опонент?

Като кмет на Бургас и зам.-председател на ПП ГЕРБ, той е силен и труден противник. Но всеки политик има времеви период на развитие. Идва момент, в който достига зенита си и за него започва обратното броене. Ако вземем за пример Йоан Костадинов, в края на втория му мандат никой не виждаше негова алтернатива, а само след 4 години  (през 2007 г.) дори не успя да достигне до балотаж.

Ако самият политик пропусне момента,  за да се оттегли, започва да понася негативи. Те вече се усещат и по отношение на настоящия кмет - достатъчно е да погледнем коментарите за транспортната схема, безумното разширение на синята зона, липсата на работни места и ниското възнаграждение в общината. Това е лакмус, който показва, че предстои промяна в отношението на бургазлии към Димитър Николов, отделно провалът на ГЕРБ на национално ниво също ще се отрази негативно на имиджа му. Ще има и други фактори, които ще окажат влияние – ако първото правителство на ГЕРБ  „изсипваше“ огромен финансов ресурс от републиканския бюджет само в два града - София и Бургас, то сега средствата ще трябва да се разпределят между всички големи градове в България.

- БСП как ще се възползва от този момент, за да намери правилната ниша? На миналите местни избори дори и НФСБ, които са трети в Общинския съвет, имаха повече гласове за кандидат-кмета си.

Много работа, коректност към избирателите, предлагане на алтернатива за по-добро развитие на Бургас, за по-добра перспектива за бургазлии и децата им. Ако говорим конкретно за кандидат за кмет - име не се налага за една година, то се гради с години. Малко хора помнят, че Димитър Николов е бил кандидат за кмет от СДС още през 1995 г , след това е бил общински съветник и чак 2007 г. спечели кметските избори.

- Имате ли вече такъв човек, който да подготвяте и върху който сте се фокусирали?

Три години и половина преди следващите местни избори е рано да говорим за конкретен кандидат. Трябва да развиваме няколко имена и година – година и половина преди изборите да се фокусираме върху един човек. Но преди това има да свършим много работа. Хората трябва да осъзнаят, че лустрото на центъра или велоалеите (много често представляващи две боядисани жълти линии) по никакъв начин не спомагат за повишаване на стандарта на живот в града и общината. Всички трябва да станем много по - взискателни и критични към управлението на общината. Няколко пъти съм посочвал, че според националната статистика Бургас намалява. Един град, който е „най-добрия за живеене“, трябва да е естествен магнит за младите, трудоспособните хора. А това не е така. След като завършват образованието си, те заминават за София или чужбина. В Бургас няма перспектива за квалифицираните кадри – или не намират работа, или тя е ниско платена. Общинската администрация има лостове да привлича инвеститори и работодатели, но не го прави.

- Кои ще са приоритетите Ви?

Първо да се стегнем организационно. Второ, да започнем разговори с левите формации и центъра в Бургас, за да си изясним тяхното отношение към управлението на местно и национално ниво. Защото някои декларират опозиционност на национално ниво, но виждаме, че Димитър Николов управлява много комфортно. И третото е да започнем провеждането на политики, които да касаят обикновените хора. Най-важното за една партия е да изпълнява предизборните си обещания, дори когато не е влязла в управлението. Ние имаме няколко ангажимента в нашата програма. Единият от тях беше да се намали таксата за детска градина, която е най-висока (50 лв) в сравнение с всички останали общини в област Бургас. Предложението ни беше отхвърлено с абсурдни аргументи от общинската администрация. Ще започнем кампания, за да го постигнем това намаление, което ще помогне финансово на младите семейства в Бургас.

Принципно предстои малко по-спокоен период от политическа гледна точка, поради настъпването на лятото. При нас обаче този път няма да е така. Ще използваме времето, за да се подготвим.

- Сезонът няма да е много спокоен, все пак предстоят президентски избори, а се говори  и за извънредни парламентарни избори.

Моята прогноза е, че няма да има предсрочни парламентарни избори преди президентските. Президентските избори са тези, които ще покажат коя партия на каква подкрепа може да разчита. Ако БСП се представи добре, ще е ясно, че има смисъл да вървим към извънредни избори, на които ще променим статуквото. Все пак най-доброто социологическо изследване са реалните избори.

- Кои са естествените партньори на БСП в Бургас? До скоро АБВ късаше живо месо. Тракийците също изненадващо отидоха при АБВ.

Пътят за съвместни действия с АБВ е открит откакто излязоха от управлението. Трябва им още време, за да започнат да действат като истинска опозиция. Не може да твърдиш, че настоящата формула на управление се е изчерпала, а едновреммено с това да подкрепяш персоналните промени в правителството.  На местно ниво АБВ със сигурност е една от партиите, с които ще говорим. Има и други, които са позиционирани ляво-център, с които също ще търсим диалог.

- Има ли комуникация с депутатите на БСП в Бургас? Сякаш се усеща една студенина в отношенията между знаковите лица в местната структура.

Има пълна координация в действията на Общински съвет на БСП Бургас, Областен съвет и народни представители. Работното място на депутатите е в парламента и е логично те да се концентрират върху националните теми. Всяка общинска структура от своя страна трябва да се съсредоточи върху местните проблеми, а не да чака депутатите.

- Промяната в националното ръководство как ще повлияе на работата на местната организация в Бургас?

Положително. На първия Национален съвет беше взето решение за мобилизиране на местните структури и актива, което напълно съвпада с намеренията на новото ръководство на БСП Бургас. Корнелия Нинова има голямо желание да се докаже и да покаже, че партията има бъдеще и може да поеме отговорност за управлението на държавата. Тя има огромен хъс и енергия, и ще се справи с предизвикателствата, които стоят пред БСП. В момента тя говори декларативно и това е нормално и правилно за първите месеци на нов ръководител. Плодовете ще се видят по-късно, необходимо е време.

- Но и самата тя говори за предсрочни избори, смятате ли, че сте готови?

Една партия, особено най-голямата опозиционна такава, трябва винаги да е готова за предсрочни избори. Няма как да заявим - искаме, ама по-късно, че сега още не сме готови.