NedyalkovНиколай Недялков е създател и издател на вестниците „Софийски имоти”, "Авто пазар” и на сайтовете: www.mobile.bg, www.imot.bg, www.bazar.bg и Probook.

Управител е на "Резон Медиа" от 1993 г.

Пред Spekulanti.com

господин Недялков определи социалните мрежи, от типа на Probook, като „новата епоха“ в търсенето на работа, обясни защо не вярва на капиталовия пазар у нас и прогнозира, че търсещият ефективност бизнес ще се насочва все повече „към интернет, като комуникационен и рекламен канал“

 

Имате зад гърба си успешни проекти като „Софийски имоти“, imot.bg, mobile.bg, сега на ред е probook.bg. Има ли тайна зад серийния успех?

- Има. Трябва да наблюдаваш, анализираш и комбинираш идеи и модели от различни сфери. Така може да определиш основната посока, а когато тя е вярна, трябва да обръщаш внимание на детайлите. Малки на пръв поглед подобрения и иновации обикновено са решаващи.

Ако приемем, че Amazon „изяде“ уличните книжарници и LinkedIn – традиционните сайтове за работа в САЩ, да очакваме ли Probook да „изяде“ традиционните български сайтове за работа, като jobs.bg и rabota.bg?

- Преминаването на обявите за работа от вестникарските колонки в интернет беше революция.
Сега професионалните мрежи извършват втора такава. Когато критична маса потребители разберат какво точно им дава Probook, тогава ще е започнала и новата епоха в търсенето и предлагането на работа.

Имате добър поглед над имотния сектор – какво очаквате, че ще се случи като развитие в него през идните няколко години?

- Последните 3 години депозитите в банките се увеличават, а цените на имотите намаляват. Този процес не може да е до безкрайност. Ще дойде момент в който хората ще пожелаят да „обърнат” депозитите в имоти. Свалянето на лихвеният процент ще даде тласък в тази посока. Може да стане тази година, може и след 3-4 години,но пазарът на недвижими имоти рано или късно ще обърне посоката.

Има ли сегмент на имотния пазар у нас, който чувствате, че въпреки настоящата криза има добър дългосрочен потенциал?

- Земеделската земя.

Следите ли капиталовия пазар в България? Виждате ли Резон медиа на борсата? Като собственик на компания – кои са ползите, които виждате от борсата и които са недостатъците?

- Не вярвам в българският капиталов пазар. Интересите на собствениците на малки пакети акции на са защитени. Това е и причината

да е толкова слабо развит. Не виждам Резон медиа на борсата. Не ни трябват нито допълнително финансиране, нито допълнителна административна и правна работа, нито разправии с акционери.

Дир.бг заяви, че ще инвестира част от средствата от предстоящото качване на борсата в разработването на мобилни приложения и в cloud computing. В какво ще инвестира Резон медиа през идните 2-3 години?

- В собствените си интернет проекти. Не в хартиени.

На какво отдавате факта, че делът на интернет рекламата у нас е доста по-нисък, като процент от цялостния рекламен пазар, в сравнение с развитите страни?

- В компаниите с големи рекламни бюджети управлението и собствеността са доста отдалечени. Затова и корупцията при разпределението на тези бюджети е много сериозна. Това се е случило доста преди навлизането на интернет в България. Участниците в тези схеми се опитват да запазят статуквото. И докато изследванията за покритие на рекламата и ефективност в традиционните медии са силно манипулирани, то в интернет това е невъзможно. Това е причината и за по-слабото представяне на интернет.
Истината е, че корумпираните рекламни специалисти няма да могат да заблуждават собствениците до безкрайност. И търсещите ефективност ще ползват все повече интернет, като комуникационен и рекламен канал.

Ако приемем, че е неминуемо печатните медии да „мигрират“ онлайн и отчетем факта, че доста от тях се управляват „непазарно“ – има ли опасност медийната/корпоративна война да се пренесе онлайн?

- Да. Но, войната ще е като във вица за битката на партизаните и стражарите в гората. Първо спечелили партизаните, после стражарите, после пак партизаните превзели гората… Накрая дошъл горският и ги изгонил.
В нашият случай горският е Facebook. Няма да давам пример с революциите от Арабската пролет в Африка. Ще дам един пресен пример от България:

Коментар в сайта vedomost.info (да, и аз не го бях чувал), публикуван на 17.01.2012 г. предизвиква такова цунами във Facebook, че цялото ръководство на jobs.bg e принудено да дава обяснения на специална пресконференция 3 дни по-късно в БТА. Това е пример как недоволството на един потребител, публикувано в никому неизвестен сайт, но споделено чрез Facebook от хиляди други недоволни, може да достигне за часове до десетки и стотици хиляди.

Това е коментара. Това е скока в посещенията на сайта. Това е съобщението за пресконференцията.

Бързата PR акция показва страх и паника.

Имате опити с чуждоезични варианти на работещите ви български бизнес модели. Реалистична ли е експанзия на българския онлайн бизнес към външни интернет пазари?

- Експанзията е реалистична, но е и много трудна.

 

Интервю на Spekulanti.com