Николай Димитров е известен в Бургас като човекът, който спря инвазията на монополиста „Лафка” в града. Председател е на Асоциацията за защита на дребния бизнес, а също така и съдебен заседател в Бургаския окръжен съд. В момента Николай е водач на листата за общински съветници на ЗС „Ал. Стамболийски”. Категоричен е, че не е част от нито една партия, а в листата влизат само бургазлии, които са доказани като професионалисти и с изявена гражданска позиция.
- Г-н Димитров, с какво Вие и Вашите колеги се отличавате от останалите кандидати за общински съветници?
Когато човек не може да търпи критика, рано или късно тръгва в погрешната посока. Това е най-големият проблем на партиите. В стремежа си да не обидят някой вътре в партията, съветниците мълчат безропотно. При нас това няма да стане. Нашата листа е от граждани, които са се доказали като непримирим коректив на лошите практики.
Смятам, че критиката е градивна и помага, доказал съм, че търпя на критика и си правя нужните изводи. Вслушвам се в това, което ми казват хората. За това съм убеден, че за нашите идеи ще се намерят по-добри решения. Все пак не трябва да се забравя, че именно избирателите са нашите работодатели. Редно е да вършим задачите, поставени ни от тях, а не от партийните централи.
- Вие станахте известен в Бургас с яростните си критики към местната власт. Не се ли притеснявате, че могат да Ви обвинят в опит да спечелите от популярността си и така да извлечете дивиденти в своя полза?
За мен най-големият дивидент ще бъде наистина да продължим успешно да се противопоставяме на гиганта Лафка. Монополът както и да го погледнеш, както и да го правиш е лош. Лош е за града, за крайните потребители. Много хора ни упрекват, че сме едва ли не шайка търгаши, които искат да стоят без пари на общински имоти. Не е вярно това нещо. Таксите за преместваем обект в Бургас са най-високите в цяла България. Ние плащаме най-много.
Не намирам това за редно, защото Бургас не е по-различен от Пловдив, Варна, София. Плащаме най-висока такса-смет за малкия бизнес. То среден бизнес не остана. И опитите, включително на общинската администрация до момента са били единствено и само в мачкане на малкия бизнес и даване на приоритет на големите монополни фирми. Това ще е моят дивидент – да спечеля тази битка.
- За много хора участието в местната власт е опит да постигнат личен успех. Вие определяте ли се като успял?
Хората, които ме познават знаят, че съм успял човек. Успял съм защото се справям сам, без чужда помощ, имам прекрасно семейство, жив съм и съм здрав. Аз, съпругата ми и моята пораснала дъщеря успяваме да си създадем комфорта, за да живеем нормално. Успял човек съм, защото много хора в годините ми гласуваха доверие, което смятам че съм оправдал. Аз съм млад човек, искам да работя и ще работя.
Точно работата ще покаже кой какъв е. Ние с колегите се нагледахме на големи обещания и на големи писания. Това трябва да се промени. Наскоро на една среща ме попитаха : Добре, разбрахме всичко, но не виждаме програма ти. Аз им казах, че мога да напиша всичко и мога да обещая всичко.
Програмата на всеки един от нас обаче е в ума, сърцето и желанието за работа. Не искам, лично аз и хората от листата, да сме като останалите. Точно за това е нашият стремеж и за това полагаме усилия да влезем в Общинския съвет. За да имаме силата да променим част от лошите практики, които от десетки години съпътстват община Бургас.
- Виждали сте как работи Общинския съвет на Бургас. Смятате ли, че една малка група съветници може да разбие партийните групи и моделът, който в момента е наложен в местния парламент?
Аз ги наричам групи по интереси и смятам, че можем да развалим този модел. Ще дам един пример – най-малкото ние ще имаме достъп до обществена информация. Ще знаем какво и как се случва. В годините, като гражданин и като председател на Асоциацията за защита на дребния бизнес, неведнъж съм искал информация и по много деликатен начин и много старателно не са ми я предоставяли.
Защо? Защото като видя информацията ще видя как е взето решението. И както в повечето случаи ще се окаже, че въпросното решение е взето или на ръба на наредба, или на ръба на закон. Все пак аз съм човекът, който събори Наредбата за преместваемите обекти на две инстанции. После водихме друга битка – с гиганта Лафка. Там пак по ръба на наредбата бяха приети решения, които съдът в последствие отмени като дискриминационни и незаконосъобразни.
Помните ли защо преди 7-8 години стачкувахме, ние дребните търговци? Тогава казусът беше в един от текстовете, които заложиха, а именно една фирма да стопанисва един обект. Водихме разговори и тогава от Общината ни казаха - нека повече хора да работят. Колкото и трудно да беше се съгласихме. Знаете ли какво обаче се случи? Имаше семейства, които бяха теглили кредити, за да открият нов обект. Съсипаха се конкретни човешки съдби.
Имаше един обект до сиропиталището. Човекът впоследствие почина. Беше теглил голям кредит, получи удар и почина. Те самите, сегашните управляващи взеха това решение и премахнаха много обекти. И след няколко години, за да дадат шанс на новоизлюпения монополист, върнаха този текст с мотива, че фирмите трябва да имат шанс. Нима преди 8 години и ние не искахме да се развиваме? Защо го направиха с промени в наредбите? Наредбата допускаше, само вестникарските будки да имат повече от един обект. Оказа се, че всички фирми са изкупени от фирми на Делян Пеевски. Ние попречихме това да се случи.
- В един момент вестникарските будки изчезнаха от града.
Будките изчезнаха, но позициите в съответните Териториални дирекции се пазеха. Имаше позиции, за които се плащаше и наем от фирмите. Имаха очаквания до месец- два да си сложат лафките. След шума, който вдигнахме бяха изнесени посред нощ. Горд съм, че с упоритостта си и последователността си стопирахме бруталната инвазия на този монополист.
- Бургас ли е единственият град без Лафка?
Бургас е единственият в цялата държава. Във Варна са около 170 обекта, в Пловдив са около 180. В София са вече 350 обектите на този монополист. В Бургас има 15 обекта, но те са без лого и са сложени в нарушение на правилата и Общинската наредба за преместваеми обекти.
- Защо са в нарушение?
В деня, в който Административният съд изпрати определение да не се издават разрешителни се свика комисията по чл. 6. По Наредба тази комисия се свиква с едноседмично предизвестие. А те я свикаха на деня и издадоха разрешение единствено за тези 15 обекта, само за тях, нищо друго не е разглеждано тогава.
Това пак е дискриминация, защото и друг можеше да иска да кандидатства за тези позиции. Трябваше да има търг. Да не говорим, че самата Наредба е лоша и правена на парчета. Тя е така направена, че да си зависим, едната наредба си противоречи с другата и така винаги си в нарушение и си зависим от общинската администрация.
- Кои ще са първите промени в общинските наредби, за които ще настоявате като съветник?
Всяка една наредба трябва да се съобрази и направи според нуждите и според дадения район на Общината или съответния бранш. В случая с преместваемите обекти, до този момент правим едни безсмислени кръгли маси, работни срещи. Записват ни предложенията и нищо. Между другото, ние сме единственото сдружение в града, което се извоюва правото да е участник в комисията за обектите, но със съвещателен глас. Въпреки това, често не сме допускани до заседанията.
Като цяло много са нарушенията и лошите практики. Ние това искаме да променим. Една малка група може да промени много. Най-малкото с достъпа до обществена информация ние можем да информираме хората какво се върши. Така това съглашателство, което наблюдаваме в момента ще се прекрати.
- Казахте, че нямате програма, но в същото време имате много идеи. Как определяте кои ще са приоритетите Ви в Общинския съвет?
В годините много израснах като личност и много неща научих.Аз по принцип много бързо се уча. Това, което разбрах е, че хората трябва да ни показват проблемите. Трябва да ги слушаме. Защото реално погледнато те знаят. Те са тези, които изпитват проблемите на гърба си и всеки ден се сблъскват с тях. За това и нашата приемна ще работи без предварителни записвания. Аз съм бил свидетел – срещам съветник и трябва на момента да разговарям с него, а той ми отговаря: Имам приемен ден. Да, ама проблемът ми е сега. Освен това високомерието общински съветник – гражданин много ме дразни.
Всички сме граждани, независимо от позицията. Общинският съветник е там, за да обърне внимание на гражданина и да постави проблемите. Много бързо го забравят. Смятам с личен пример да мотивирам и да покажем как се работи.
Не както е сега -единият спи на сесия, другият реди пасианси на лаптопа. Как гласуват? Та те не са вникнали в проблема, гласуват само по партийна поръчка. Да не говорим, че някои хора бъркат Общинския съвет с нощно тв шоу. Аз съм спортист и знам, че когато влизаш в битка, първо трябва да запазиш личното достойнство на опонента си. Само че, хората, които нямат лично достойноство не знаят как да пазят това на противниците си.