Николай Димитров е бургаски бизнесмен. Той е наемател на плажа в Крайморие, а преди дни стана ясно, че е спечелил концесията на ивицата за 20 години. При какви условия концесионерите могат да кандидатстват за стопани на плажа? Прозрачни ли са те и трудно ли се управлява един плаж? Интервю на Грамофона нюз с Николай Димитров.

Г-н Димитров, прозрачни ли са процедурите при кандидатстване за концесия на плажовете, според Вас?

Темата за процедурите беше много дискутирана още преди няколко години, когато за първи път участвах в конкурса за плаж „Крайморие”. Открито твърдя, че са те са достатъчно прозрачни, достъпни и открити. Който има желание, винаги може да проследи кога, къде и за кой плаж конкретно е открита процедура. На сайта на Министерството на туризма е достатъчно добре обяснено и са качени всички материали по самата тръжна документация. Просто човек трябва да следи нещата и да се интересува от тях.

Тромава ли е процедурата при кандидатстване и много ли документи подготвяте?

За мен лично документацията е напълно оправдана. Прави ми впечатление, че когато стане въпрос за плажове, хората винаги изтъкват на преден план и се фокусират единствено и само върху цената на чадърите и шезлонгите.

Това ли всъщност е най-важното, което се гледа, преди да станеш стопанин на един плаж?

Да, важно е, но не е най-важното. През годините много предприятия се дадоха на концесии на фирми, които не са били така подробно обследвани и критерият е бил силно занижен. И какво се случва на практика в последствие? Самата концесия рухва или предприятието фалира заради именно занижения контрол и занижените изисквания. За мен тези изисквания, които туристическото министерство определя, са абсолютно оправдани и дори задължителни. Нужно е всичките тези документи, които са написани и посочени на сайта, да бъдат изисквани от фирмите кандидати.

Не може просто ей така някой да вземе плаж за някаква цена, да предложи едни пари на държавата. В крайна сметка всеки може да обещае, но не всеки може спази условията и да изпълни в последствие. Има критерии, които фирмите в дългосрочен план трябва да докажат и в години назад трябва да покажат, че са били добре управлявани и стабилни. Нужно е да покажеш не само, че си добър платец, но и че фирмата не е такава, която в бъдеще да заобикаля законите и правилата.

Колко време Ви коства целият процес за кандидатстване?

Целият процес по събиране на документите, които ми искат държавните учреждения, ми коства около седмица до десет работни дни. Когато става дума за концесия се изготвя един финансов модел по критерии, зададени от самото министерство. Много трудно се подготвя такъв финансов модел и именно поради тази причина аз наех чужда фирма да свърши това.

Очевидно кандидатстването не е толкова сложен процес, но какво се случва след това? Трудно ли се стопанисва плаж?

Ще Ви припомня една много хубава българска поговорка: „Ако не можеш да играеш хоро, по-добре не се хващай на него”. Аз лично от работа не се оплаквам! Разбира се, че освен положителните неща, всяка работа си има своите трудности и негативи. Все пак работим с хиляди хора през сезона и не всички проявяват разбиране към това, което вършим. Най-често хората свързват плажа с чадъри, шезлонги и с тен, но той далеч не е само това. Когато хората са на плажа, ние сме длъжни по договор да им осигурим безопасността. Най-важното за мен и което винаги съм казва е човек да се прибере жив и здрав в дома си. Работата ни е много отговорна и е много трудно да се работи с хора.

А лесно ли се работи с държавата?

Последните една-две години ентусиазмът и нахъсаността на държавните служители малко спадна. В крайна сметка ние не сме врагове на държавата, ние сме хора, които създаваме някакъв продукт и е нужно да работим в синхрон, за да могат нещата да се случват правилно. До преди две години държавните служители идваха и правеха доста демонстративно проверки, спираха ни работата, но от тези действия никой няма полза-нито ние, нито държавата, нито клиентите ни.

Това отблъсква туристите! Винаги съм казвал- нека всеки да си върши работата, без да пречи на другия. Винаги когато има правила, всеки, който ме познава, знае, че аз искам да ги спазвам! Но само когато те са в полза на крайния потребител, на нас и на държавата. Ние като не можем да работим губи и държавата, губят и хората. Лично аз приемам всякаква критика и съвет, стига те да са градивни. Искам дебело да подчертая, че от три години, откакто стопанисвам плаж „Крайморие”, нямам нито едно нарушение, нито предписание. Това е много важно при определянето на критериите.

Туристическият сезон е само след няколко месеца, какви изненади да очакват летовниците тази година на плаж „Крайморие”?

Плажът е добре структуриран от гледка точка на персонал, за което изключително много благодаря на всички мои служители. Сам човек работа не прави. Когато си в сферата на услугите, ти трябва да предоставиш необходимата услуга, за което си е платил човекът. Цената на крайния продукт зависи от качеството на услугата, която предлагаш.

През годините сме предотвратили стотици инциденти и нямаме човек, който да е починал на плажа. Всяка година се радвам, когато клиентите споделят с мен какво още би могло да се направи за плажната ивица. Всяка година по-малко допълвам и това е благодарение на голяма част от хората, които разговарят с мен и дават своите идеи.

Какво бихте казал на хората, които искат тепърва да стават стопани на плажове?

За да стопанисваш един плаж, не е нужно да имаш само необходимия финансов ресурс. Това е работа, за която трябва да имаш доста енергия и умения, за да можеш да реализираш качествен продукт по правилния начин. Мога да пожелая на всеки късмет в това начинание, но знайте, че е нужна голяма отговорност.