- Г-н Ботев, какви проблеми имат пчеларите?

Много са проблемите, но ето сега пролетта, основният, с който се сблъскваме е агрозащитата. Безразборното пръскане, внасянето на препарти без надзор. Вече получих сигнали от наши членове, че се пръска. Пчелите обаче вече са много развити и ние не можем да ги затворим. Единственото спасение е да не се пръска със самолети, а с наземна техника, за да е локално третирането с препарати. Освен това трябва да се използват продукти, които не вредят на пчелите.

- Какво причиняват тези препарати?

Миналата година например беше много тежка, защото внесоха някакъв невропаралитичен препарат на една много силна немска фирма. Смъртността беше много висока заради тези пръскания. За съжаление винаги е имало и болести, пчелите са живи организми. За да повишим познанията на нашите членове, през целия месец февруари имахме лекции. Всеки вторник и четвъртък канихме лектори от Висшия ветеринарен институт в Стара Загора.

- Как успявате да опазите пчелите?

Не успяваме. Имаме много поражения. Значи добивите през миналата година бяха едва една четвъртинка, т.е. миналата година 3/4 от пчелните семейства бяха унищожени. По време на медобера, като мине хеликоптера да пръска и унищожава всичко. Имаме много маслодайни култури, но трудно се преборваме с химизацията на селското стопанство.

- Миналата година имаше протести на пчеларите. С какво може да помогне държавата?

Тук имат думата Областните дирекции по земеделие и гори и най-вече Отделът по

растителна защита. Контрол върху продуктите, които се използват за растителната защита. Сега дадоха пълна свобода на действие и контролът е много занижен. Имаме много хубави закони, но те не се спазват и не се зачита чуждия труд.

Ето тази година още започваме, но вече два три пъти са пръскали със самолет. Питат хората какво да правим? Но нищо не можем да направим, защото пчелите вече са много развити, а и медоберната година започна. Не можем да затворим пчелите. И точно тук е ролята на земеделската служба, на контролния орган.

- Какво бихте казали на министъра на земеделието?

Че ще вземем всички мерки. В действителност никой не отрича старанието си и отговорността, защото без нашето присъствие и без опрашването от пчелите, няма продукция. 70% от ефекта на всяко пчелно семейство е в полза на екологията. Ние пчеларите ползваме само 30% от този ефект. Не напразно Айнщайн е казал, че ако загинат пчелите, загива човечеството. Хората го знаят, но това забързано време ни спъва.

- Купуват ли хората мед?

Да. Хората обаче не знаят с какво неземно богаство ни е надарил Господ. Знаете ли какво означава мед - това е сладък сок, независимо от произхода му, но наситен с ензими от пчелите. По произход, по биология ние не приличаме на маймуните, а на пчелите. Същият сок, същите ензими, които се отделят от пчелите в меда е и в човешката биология. Има една приказка, че Господ пъво е създал пчелите, за да има на кого да подражава човечеството. Да има трудолюбие, безстрашие, смелост. Помня, като дете ни закачаха пчелички на реверите - символ на трудолюбие.